Nagroda UJ – za zwycięstwo siły nad rozumem ?

Przed Wielkim Jubileuszem

Nagroda UJ – za zwycięstwo siły nad rozumem ?

Dewizą najstarszej polskiej uczelni jest Plus ratio quam vis ! Choć bywa z tym różnie – np. https://jubileusz650uj.wordpress.com/plus-ratio-quam-vis/

Niestety bywa dość często. Na 651 rocznicę powołania Akademii Krakowskiej na UJ wręczony został złoty medal „Plus ratio quam vis” http://www.uj.edu.pl/wiadomosci/-/journal_content/56_INSTANCE_d82lKZvhit4m/10172/87831586

a bohaterem uroczystości był prof. Jerzy Wyrozumski, który ma w swoim życiorysie bohaterskie niszczenie rozumu siłą, o czym rzecz jasna się nie wspomina, a  nawet opisać tego bohaterstwa poza internetem – nie sposób.

Laureat jest bohaterem wielu moich tekstów m. in. https://lustronauki.wordpress.com/2009/02/22/jerzy-wyrozumski/

https://blogjw.wordpress.com/2009/03/25/lustracja-dziejow-uniwersytetu-jagiellonskiego/

https://wobjw.wordpress.com/2009/12/30/polska-akademia-umiejetnosci-a-czarna-ksiega-komunizmu/

więc mogę zrezygnować ze szczegółowego uzasadnienia mojej opinii, gdyż fakty mówią same za siebie – rozum wobec siły laureata medalu Plus ratio quam vis nie ma żadnych szans.

Najstarsza polska uczelnia to docenia !

UJ jest w kryzysie spowodowanym odwracaniem w praktyce swej zasady https://jubileusz650uj.wordpress.com/2014/11/17/jozef-wieczorek-kryzys-uniwersytetu-w-ujeciu-polemicznym-z-prof-piotrem-sztompka/ i nie widać jakichkolwiek oznak aby coś się w tej materii zmieniło.

Uniwersytet powołany przed wiekami przez Kazimierza Wielkiego, aby kształcił elity dla rządzenia Polską, kształci od lat lumpen-elity do rządzenia krajem się nie nadające.

Wielka Czystka Akademicka (https://jubileusz650uj.wordpress.com/tag/wielka-czystka-akademicka/) siłą usunęła z uniwersytetu tych co kierowali się rozumem, którzy tworzyli korporację nauczających i nauczanych poszukujących wspólnie prawdy.

Pozostałości prawdy zamknięto w uczelni w sejfach, a beneficjenci czystki heroicznie walczą, aby nie poznać tego co badają https://blogjw.wordpress.com/2013/03/25/jak-badacze-walcza-aby-nie-poznac-tego-co-badaja/

Akademicki Kraków nawet nie chce aby uformowani na UJ rządzili Polską. Andrzej Duda – absolwent i pracownik UJ – wyraźnie przegrywa w Krakowie w 1 rundzie wyborów prezydenckich ! Zdumiewające – nieprawdaż ?

Ja, mimo wszystko, tak źle o UJ nie myślę, bo jakiś margines pozytywny na tej uczelni się ostał i coś dobrego dla kraju może zrobić, ale widać, że utrata zaufania do najstarszej polskiej uczelni jest ogromna.

Jedna odpowiedź

  1. Przykre.
    Czytałam ostatnio w zachwycie przedmowę Kopernika do „De revolutionibus” – duch rośnie w aspekcie, którego chcielibyśmy doświadczać w takich miejscach jak uniwersytety.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: