Pakiet postulatów, czy PAKT ONych z ministerstwem na drodze do rozwoju (?) cywilizacyjnego i społecznego Polski ?

Pakt

Pakiet postulatów, czy PAKT ONych z ministerstwem

na drodze do rozwoju (?)

cywilizacyjnego i społecznego Polski ?

Ostatnio Obywatele Nauki (http://obywatelenauki.pl/)- grupa etatowych naukowców, czyli beneficjentów systemu, zaprzyjaźnionych z Fundacją Batorego (sponsoring) i mediami głównego nurtu (popularyzacja) przygotowali pakiet postulatów mających wyprowadzić naukę w Polsce z kryzysu.

Nazwali ten pakiet Paktem dla nauki, co musi budzić konsternację. W końcu, jak mówią słowniki (np. http://sjp.pl/pakt ) pakt to „umowa, ugoda, zwłaszcza układ międzynarodowy o charakterze politycznym”, więc do paktu potrzebne są dwie strony o osobowości prawnej i moralnej, chyba, że chodzi o pakt z diabłem, do czego ani osobowość prawna, ani moralna nie jest potrzebna.

Pakt” ONych został przedłożony minister nauki i szkolnictwa wyższego, zapewne aby się z ministerstwem umówić, ugodzić, ułożyć .

Zaprzyjaźnione media to rozpowszechniły i wcale im forma PAKTu jakby nie przeszkadzała. Jakoś nie stwierdziłem też, aby brać akademicka zwróciła uwagę na ten sposób paktowania. Widocznie scedowali swoje jestectwo na nieformalną grupę do układania się z ministerstwem.

Trochę to (mimo pewnych różnic) przypomina konstrukcję okrągłostołową – paktowanie przez nieformalną grupę o rodowodzie solidarnościowym z formalną grupą dotychczasowych decydentów.

ONi się przedstawiają ‚Jesteśmy ruchem społecznym, który powstał w środowisku pracowników naukowych, …. Chcemy zainicjować szeroką publiczną dyskusję o przyszłości nauki w Polsce– dyskusję wolną od wpływów ideologii, doraźnej polityki i medialnej sensacji. Dostrzegamy potrzebę zmian i jesteśmy na nie gotowi. Zmiany te nie mają jednak sensu bez merytorycznej debaty nad społeczną rolą nauki i naukowców, …..W debacie tej musi uczestniczyć całe środowisko naukowe i wszyscy, dla których ważny jest rozwój cywilizacyjny i społeczny Polski …http://obywatelenauki.pl/o-nas/

Jak na ruch społeczny – społeczności akademickiej liczącej w Polsce ponad 70 tysięcy głów – to aktywnych obywateli nauki jest garstka. Inni są w bezruchu, lub poza tym ruchem, mimo (a może właśnie dlatego) aktywności ( i to od lat) na polu publicznej dyskusji o przyszłości nauki w Polsce, dyskusji wolnej od wpływów ideologii, doraźnej polityki i medialnej sensacji, dostrzegających (od lat, a nawet wieków) potrzebę zmian i na nie gotowych, uważających, że zmiany te nie mają jednak sensu bez merytorycznej debaty nad społeczną rolą nauki i naukowców.

Jednak takich ONi wykluczają z debaty, głosząc o dziwo otwarcie „W debacie tej musi uczestniczyć całe środowisko naukowe i wszyscy, dla których ważny jest rozwój cywilizacyjny i społeczny Polski „

Jak to ogarnąć rozumem ? W deklaracji narzucają mus uczestniczenia, a w praktyce stosują mus wykluczenia !

Zatem chyba to jest ruch anty-cywilizacyjny i anty-społeczny, nie mający sensu – bez merytorycznej debaty nad społeczną rolą nauki i naukowców ( to zgodnie z deklaracją ONych).

Tak sądzę i chętnie bym się zapoznał z sądami odmiennymi.

Ja swoją aktywnością poruszenie społeczności akademickiej przed laty spowodowałem – fakt, że tylko marginesu tej społeczności, więc ruchem społecznym tego nie nazywałem, a tylko Niezależnym Forum Akademickim (http://www.nfa.pl/), bo to była grupa niezależna, akademicka (nie tylko beneficjentów systemu, ale też z patologicznego systemu wykluczonych, bo anty-patologicznie nastawionych) tworząca forum wymiany myśli bez cenzury, bez granic (liczny udział Polonii akademickiej !) i bez sponsoringu organów zaprzyjaźnionych (bo takich nie było).

ONi podobno o NFA nie słyszeli, ani o pakiecie postulatów przez NFA przedstawianych, mimo że wiedziało o nich ministerstwo, organy sejmowe i prezydenckie, a nawet brukselskie. ONi podnosili swoje pakietowe pierwszeństwo, choć byli i są o 10 lat za NFA. Ale ramach postępu ten kto jest 10 lat z tyłu – jest podobno liderem !

Nad postulatami NFA ONi nawet nie chcą merytorycznie dyskutować dając do zrozumienia, że ten ich nowy ruch jest bez sensu (taka jest wykładnia ich deklaracji i realizacji).

Próba nawiązania merytorycznej dyskusji z ONymi zakończyła się szybko i sprawnie przez zabanowanie lidera NFA na profilu ONych (Facebook- https://www.facebook.com/obywatelenauki?fref=ts) i przeprowadzenia czystki tego profilu (z elementu niewygodnego) , jako żywo przypominającej metody i skutki Wielkiej Czystki Akademickiej u schyłku PRLu ( m.in. https://blogjw.wordpress.com/tag/wielka-czystka-akademicka/) prowadzącej do obecnego kryzysu nauki i edukacji wyższej w Polsce. (np. https://jubileusz650uj.wordpress.com/2014/11/17/jozef-wieczorek-kryzys-uniwersytetu-w-ujeciu-polemicznym-z-prof-piotrem-sztompka/)

A zatem mamy walkę o utrzymanie status quo systemu odziedziczonego po PRLu – oczywiście w ramach walki o rozwój cywilizacyjny i społeczny Polski !

Pakiet ( PAKT [?] ONych wymaga merytorycznej dyskusji i to bez musu/wykluczenia i nad tym postulatem trzeba się pochylić dla dobra Polski.

Zacznijmy od postulatu Onych realizacji Europejskiej Karty Naukowca, którą to Kartę (zasadne zapisy) nieznane ONym NFA jako pierwsze przed 10 laty promowało, jako chyba jedyna w Europie ( nie tylko w Polsce) obywatelska, oddolna grupa naukowców – podpisało (http://www.nfa.pl/articles.php?topic=32 ) i realizacji np. nieustawianych konkursów, jawności, rzecznika praw (mediatora) się domagało http://www.nfa.pl/skany/drogi.pdf

Ministerstwo te postulaty podjęło po latach dziesięciu ( http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/ministerstwo-nauki-rozpoczyna-plan-wdrazania-na-polskich-uczelniach-europejskiej-karty-naukowca-i-kodeksu-postepowania-przy-rekrutacji-pracownikow-naukowych.html), podobnie jak ONi, którzy zdaje się już odnieśli swój pierwszy sukces w paktowaniu, bo ministerstwo już zaczęło działać, aby ten postulat spełnić i to zanim ONi go ministerstwu przedłożyli.

Czy można sobie wyobrazić większą wiarygodność ruchu społeczności akademickiej ?

Trzeba nieco ochłonąć po naukowym odkryciu takich sukcesów, aby przystąpić do analizy działań ONych na rzecz rozwoju cywilizacyjnego i społecznego Polski. Niebawem ciąg dalszy nastąpi, jak tylko oszołomienie sukcesami ONych ustąpi.

PS. 

Po napisaniu tekstu na profilu ONych  -https://www.facebook.com/obywatelenauki?fref=ts ) zauważyłem wpis „Zachęcamy do lektury i komentowania Paktu dla Nauki (głosy krytyczne, oczywiście, tak samo mile widziane jak wyrazy poparcia…” . Lekturę „Paktu” odbyłem bez zachęcania,  ale jako żywo na tym profilu nie mogę go komentować, ani krytycznie, ani popierająco,  bo ONi mnie z komentowania ( co robiłem bez zachęcania) wykluczyli  ( i wcześniejsze komentarze wyczyścili).

Czy po takim  poczynaniu, taka zachęta to nie jest czasem perfidny cynizm ? zupełnie niezgodny z dobrymi praktykami akademickimi zawartymi w „Pakcie”. Skoro ONi sami nie respektują  swojego ” Paktu”  to niby z kim  ten „Pakt” chcą na poważnie paktować.

Komentarze 3

  1. Muszę przekazać co przeczytałam ( jakiś czas temu) o plebiscycie, czy konkursie międzynarodowym dla Wyższych Uczelni Międzynarodowych (chyba) na zadany temat(nie pamiętam na jaki lecz to bez znaczenia) no i…Uniwersytet JAGIELLOŃSKI z Krakowa- oraz Warszawski… został straszliwie „niedoceniony” przez KOMISJĘ EKSPERTÓW bowiem poziom prac „naukowych” uplasował ich daleko w tyle-druzgocąco daleko ..przegrali z kretesem.Wygrał nieznany,skromny,nie dotowany przez Fundację Batorego, jakiś Uniwersytet Rolniczy, biedny i pewnie nie kochany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Kto chce sprawdzić niech szuka w internecie lub w jakiej publikacji,bo dla chcącego nic trudnego.
    Pewnie dlatego (naukowcy ?)-Obywatele Nauki (?) PODJĘLI SIĘ takiej ..hm.. tego… takiego..” PAKTU NAUKI” w celu „podźwignięcia z posad bryłę świata -naukowego-znaczy jagiellońskiego -z upadku z „posad”. Jakie to trudne do zrozumienia-nieprawdaż?
    Chroń NAS BOŻE OD TEGO PAKTU NAUKI, bo nie wiadomo o co w nim „biega”, kto kryje się pod tym hasłem i o jaką KASIORĘ chodzi..i tak naprawdę KTO na tym PAKCIE zarobi. UPADLIŚMY NA DNO Z TĄ NAUKOWĄ GWARĄ !

  2. Ale dużo w tym komentarzu przykrego jadu. Insynuacje i hejterstwo internetowe. Wstyd wobec poważnych tematów poruszanych przez NFA.

  3. […] Pakiet postulatów, czy PAKT ONych z ministerstwem na drodze do rozwoju (?) cywilizacyjnego i społe… […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: