Patologie akademickie po reformach – Józef Wieczorek

Patologie - okładka NFA

Patologie akademickie po reformach – Józef Wieczorek

( do pobrania w pdf)


Józef Wieczorek

Patologie akademickie po reformach

Monitoring  patologii

polskiego środowiska akademickiego w 2012 r.

Niezależne Forum Akademickie

Kraków  2012

Książka jest darem niefinansowanego obywatela dla finansowanych akademickich ministerstw, parlamentarzystów, związków zawodowych, rozlicznych komisji etycznych, etatowych etyków i ‚patologów’, no i dla całej etatowej braci akademickiej.

Zarazem pokazuje funkcjonowanie systemu nieprzyjaznego dla ujawniających/monitorujących patologie, wykluczającego takich ‚gagatków’, pozbawiającego wsparcia pracujących pro publico bono a przyjaznego dla pozorujących badania/działania.

Nad biednymi, bo finansowanymi etatowcami, którzy na pracę często nie mają już sił,  bo je zużywają na ‚pieszczenie’ etatów –   rozdziera się szaty, nad niefinansowanymi (mimo ogromu pracy) – pies z kulawą nogą się nie zatrzyma ( może i dobrze, bo mógłby przecież pogryźć, choć i to się zdarzało).

Komentarzy 10

 1. Nie czytałem ale przeczytam. Jestem kolejnym przypadkiem, po części ofiarą tego systemu selekcji – czytaj: gdzie dyktatura, autokracja i tajni współpracownicy dominują na kierowniczych stanowiskach.
  Ludzie, czy życie (wartość naukowa) naprawdę zaczyna się dopiero po tzw. „habitacji” ???

  • Polecam komentarz osoby o nicku „nikt” z forum NFA:

   Depopulacja doświadczonych naukowców po 35 roku życia trwa nadal. Pracownik akademicki naukowo-dydaktyczny, który ukończył 35 lat nie ma żadnych środków na badania. Wszyscy wiemy jak jest z konkursami do NCN i NCBiR. O funduszach na badania statutowe decyduje kierownik, który trzyma je wyłącznie dla podopiecznych. Jest to najsilniejsze narzędzie mobbingu podwładnego poprzez odcięcie od środków na prowadzenie badań i zniszczenie jako naukowca. Ministerstwo Nauki powinno dowiedzieć się co się dzieje w jednostkach uniwersytetów, gdzie pracownik jest powoli niszczony poprzez zabranie wszelkich funduszy na projekty badawcze. Jednocześnie, zgodnie z regulaminem musi wykazać się dorobkiem naukowym do oceny okresowej. Totalna hipokryzja i działanie wbrew wszelkim zasadom akademickim.

   Teraz już wiadomo co jest przyczyną…bardzo smutne…

  • Zapraszam na moją grupę o takich oraz podobnych przypadkach patologii w polskiej nauce i środowiskach akademickich. Będę wdzięczny za merytoryczną i kulturalną dyskusję (mimo, że wielu z nas często ręce opadają)

   http://www.goldenline.pl/grupy/Przedsiebiorcy_biznesmeni/wyciaganie-grantow-na-pseudobadania-naukowe/

 2. […] Przekonano się wreszcie powszechnie, że bubla legislacyjnego z 2005 r. [ https://wobjw.wordpress.com/2010/01/01/ustawa-o-szkolnictwie-wyzszym-czy-kolejny-bubel-legislacyjny-jest-naprawde-pozadany/%5D tak naprawdę nie da się znowelizować, bo w praktyce i tak to systemu nauki nie naprawi, a często popsuje. [https://blogjw.wordpress.com/2013/02/16/patologie-akademickie-po-reformach-jozef-wieczorek/] […]

 3. […] i patologie polskiego środowiska akademickiego, KRYZYS UNIWERSYTETU, Mediator akademicki, Patologie akademickie po reformach, Patolologie akademickie pod lupą NFA dostępne w pdf na na stronie https://blogjw.wordpress.com/ […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: