Fatalna tendencja (1) -Niczego już nie robi się bezinteresownie, dla jakiejś wspólnej sprawy, czyli ‚Kryzys uniwersytetu w ujęciu polemicznym z Prof. Piotrem Sztompką’

Kongres logo

Fatalna tendencja (1) -Niczego już nie robi się bezinteresownie, dla jakiejś wspólnej sprawy,

czyli ‚Kryzys uniwersytetu w ujęciu polemicznym z Prof. Piotrem Sztompką’

 

Wśród zidentyfikowanych przez prof. P. Sztompkę 10 fatalnych tendencji prowadzących do kryzysu uniwersytetu najwyżej usytuował tak określoną : „Po pierwsze – poczucie wspólnoty wokół pewnych wartości zastąpione zostało przez konkurencyjną grę na rzecz indywidualnych interesów. Niczego już nie robi się bezinteresownie, dla jakiejś wspólnej sprawy, dominuje mentalność komercyjna. „

Niestety tak jak w całym tekście (Po Kongresie Kultury Akademickiej NAUKA 2/2014 • 19-25  -PIOTR SZTOMPKA –http://www.portalwiedzy.pan.pl/images/2014/nauka/2_2014/N214-02-Sztompka.pdf)

o zidentyfikowanych fatalnych tendencjach akademickich – pokłosiu Kongresu Kultury Akademickiej, nie przedstawił wyników badań uzasadniających taką identyfikację, ani nie przedstawił środków, który by mogły zahamować/zlikwidować/odwrócić te szkodliwe tendencje. Nie przedstawił ani genezy ani historii tych tendencji, ani też drogi wyjścia.

Stwierdzenie „Niczego już nie robi się bezinteresownie, dla jakiejś wspólnej sprawy” odnosi się zapewne do współczesnych etatowych pracowników uniwersytetu wyselekcjonowanych starannie na drodze rekrutacji i weryfikacji kadr akademickich w ciągu wielu lat, a nawet wieków. Jeszcze u schyłku PRL to stwierdzenie nie było tak w 100% słuszne, bo osobiście znałem (samego siebie !) robiących w nauce bezinteresownie, ale to stanowiło zagrożenie dla systemu i wzorcowego dla innych uniwersytetu. ( np.http://nfapat.wordpress.com/category/sprawa-jozefa-wieczorka/, http://wobjw.wordpress.com/ )

Stwierdzenie prof. P. Sztompki potwierdza moje spostrzeżenia o wyeliminowaniu tych co robili bezinteresownie dla dobra wspólnego w ramach Wielkiej Czystki Akademickiej. (https://jubileusz650uj.wordpress.com/tag/wielka-czystka-akademicka/ ) Niestety prof. P. Sztompka nie ujmuje tematu w aspekcie historycznym, ani socjologicznym (mimo że jest socjologiem) stąd takie stwierdzenie jest raczej banalne i niczego nowego nie wnosi do poznania zjawiska.

Ja to zjawisko poznałem już u zarania mojej działalności akademickiej (czyli wiele lat przed Kongresem Kultury Akademickiej) i nawet tendencję przewidywałem, bo było dla mnie oczywiste, że skoro robiący bezinteresownie są karani a interesowni nagradzani, to doprowadzi to niebawem do sytuacji kiedy niczego już nie będzie się robić bezinteresownie, dla jakiejś wspólnej sprawy.

Tej tendencji starałem się przeciwstawiać (co doceniali np. studenci i wychowankowie) natomiast nic mi nie wiadomo, aby taką postawę wykazywał prof. P. Sztompka i jego akademiccy koledzy, także ci współtwórcy Kongresu Kultury Akademickiej.

Swoją bezinteresowną postawę dla dobra wspólnego wykazuję nadal mimo represji i wykluczenia, stąd setki fotoreportaży, filmów, tekstów niekomercyjnych (np. http://wkrakowie2014cd.wordpress.com/autor/) nastawionych wyłącznie na dobro wspólne, co mnie wyklucza także z uniwersytetu prof. Sztompki.

Przypomnę, że na okoliczność jubileuszu 650 lecia UJ, bezinteresownie przygotowałem stronę internetową (http://jubileusz650uj.wordpress.com/Wielki Jubileusz Uniwersytetu Jagiellońskiego. W trosce o Uniwersytet i prawdę oraz pamięć współczesnych i potomnych) mobilizując UJ do ujawnienia swojej jubileuszowej strony.

Niestety jako osoba niepożądana nie brałem udziału w Kongresie Kultury Akademickiej czego skutki są widoczne m. in. w braku rejestracji jego przebiegu dostępnej dla każdego zainteresowanego – strona Kongresu http://kongresakademicki.pl/ zresztą już nie funkcjonuje dla dobra wspólnego, w przeciwieństwie do mojej – bezinteresownej !

Widać, jak na dłoni, że stwierdzenie ‚Niczego już nie robi się bezinteresownie, dla jakiejś wspólnej sprawy’ nie jest prawdziwe dla wyrzuconych z uniwersytetu nie tolerującego bezinteresowności ! Ale tego niezbitego faktu wybitny socjolog nie zdołał zidentyfikować.

Jedna odpowiedź

  1. […] Fatalna tendencja (1) -Niczego już nie robi się bezinteresownie, dla jakiejś wspólnej sprawy, cz… […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: