Naruszanie praw obywatelskich i dziennikarskich pod pretekstem pandemii

Naruszanie praw obywatelskich i dziennikarskich pod pretekstem pandemii

[sektor sądownictwa – przypadek sądów krakowskich]

7 lipca 2020 r. nie zostałem wpuszczony do sądu Rejonowego w Krakowie

jako dziennikarz i osoba zaufania Zygmunta Miernika

oskarżonego o wykroczenie związane z kampanią wyborczą do parlamentu Europejskiego (nieprawidłowości z rozwieszaniem plakatów). Pod pretekstem sytuacji pandemicznej, zarządzeniem wewnętrznym, zawieszono podstawowe prawo obywatelskie do posiadania świadka czynności sądowych. Zostaliśmy poinformowani, że z wnioskiem o wyrażenie zgody na utrwalanie obrazu i/lub dźwięku z rozprawy trzeba występować co najmniej 2 dni wcześniej, ale takiego poinformowania nie było w wezwaniu sądowym oskarżonego.

Nie pozwolono mi ponadto robić zdjęć przed wejściem do sądu, gdy np. w Sądzie Najwyższym, w czasie pandemii można było robić zdjęcia i filmować nawet wewnątrz budynku SN bez specjalnego zezwolenia. https://niezlomnym.photo.blog/2020/07/03/bitwa-o-powstanie-galerii-ofiar-zbrodni-sadowych-w-sadzie-najwyzszym/

Czy podstawowe prawa obywatelskie są w Polsce zróżnicowane w różnych budynkach sądowych ? Zgodnie z jakim prawem ? Z jaką Konstytucją ?

Przed budynkami sądów krakowskich wielokrotnie odbywały się demonstracje KODu w obronie sądów i Konstytucji, ale nie słyszałem o demonstracjach KODu w obronie Konstytucji łamanej przez sądy, czy w obronie obywateli, których prawa są naruszane przez sądy, nawet jak nie ma pandemii.

Fakt, że pandemia niejako stwarza dodatkowe warunki dla łamania praw obywatelskich i sądy [ choć nie tylko] te warunki wykorzystują.

Aby naprawić polski system sądownictwa trzeba takie przypadki monitorować i ujawniać. Nawet Sąd Najwyższy przyznał [https://blogjw.wordpress.com/2019/05/24/proces-jozefa-w/] , że jako obywatel mogę kontrolować każdą władzę, także sądowniczą, co staram się pro publico bono czynić, ale niewielu obywateli ze swoich praw do kontroli władz korzysta, stąd władze, także władze sądownicze, korzystają z pozaprawnego/niekontrolowanego/ nieujawnianego ograniczenia praw obywateli.

Jedna odpowiedź

  1. Przykładów bezprawia sądowego mamy o wiele więcej. Podam tu przykład sędziego sądu rejonowego w Suchej Beskidzkiej Tadeusza Dąbrowskiego, który utajnił sprawę sądową przeciw działaczowi społecznemu i patriocie, nie dopuścił mężów zaufania do udziału w rozprawie, wyrzucił dziennikarza z rozprawy, a ukoronował to nie wpuszczeniem nikogo na ogłoszenie wyroku.. Konstytucja III RP stanowi w art. 45 pkt 2, że ogłoszenie wyroku odbywa się zawsze jawnie. To samo stanowi art. 364 § 1 kpk, Ale sędzia Dąbrowski nie przejmował się takimi drobiazgami jak Konstytucja, czy kpk. Przecież jest niezawisły. Ta ostatnia rozprawa odbyła się 8.10.2019 r. Nadzór sądowy nie znalazł nic złego w jego wykonywaniu zawodu sędziego, bo przecież sędziowie stoją ponad prawem. Tak jest, bo sądy gniją, a reforma sądownictwa to tragifarsa. Było źle w sądownictwie, a jest jeszcze gorzej. Panie ministrze Ziobro, może się pan w końcu obudzi ze swojego snu…..Sąd jest nagi, a pan tego nie widzi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: