Nie bądź obojętny ! – jedenaste przykazanie ?

Nie bądź obojętny ! – jedenaste przykazanie ?

Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Nie ma innego przykazania większego od tych – Ewangelia Marka 12:29-31

75 rocznica wyzwolenia Auschwitz [czy raczej wkroczenia Armii Czerwonej do KL Auschwitz] [ https://jwfotowideo.wordpress.com/2020/01/28/75-rocznica-wkroczenia-armii-czerwonej-do-kl-auschwitz/ stała się okazją do spopularyzowania w przestrzeni publicznej propozycji 11 przekazania – nie bądź obojętny ! To za sprawą wypowiedzi więźnia Kl Auschwitz Mariana Turskiego,

który przypomniał słowa prezydenta Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego Romana Kenta sprzed 5 lat wygłoszone w tym samym miejscu. Prezydent – jak mówił Marian Turski – „wymyślił 11. przykazanie, które jest doświadczeniem Shoah, Holokaustu, strasznej epoki pogardy. Brzmi tak: nie bądź obojętny.”

To przykazanie winno być oczywistością dla każdego człowieka i nie tylko po Auschwitz.

W końcu już w ewangelii Marka czytamy „Będziesz miłował Pana Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą. Drugie jest to: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Nie ma innego przykazania większego od tych” (Mk 12, 29-31).’

Gdyby to przykazanie było respektowane przez człowieka, nie byłoby obojętności człowieka wobec drugiego człowieka, nie byłoby wykluczenia, nienawiści, nie byłoby Auschwitz, ani innych ludobójstw Auschwitz poprzedzających i późniejszych. A zatem nie ma potrzeby tworzenia kolejnego i to dopiero 11 przykazania, ale respektowanie przykazania największego i już istniejącego od czasów biblijnych.

Auschwitz nie spadł nagle z nieba. Auschwitz tuptał, dreptał małymi kroczkami, zbliżał się… Aż stało się to, co stało się tutaj” – mówił Marian Turski, przypominając oczywiste słowa jakie kiedyś wygłosił prezydent Austrii Alexander Van der Bellen.

W tej drodze do Auschwitz nie wspomniał nawet o ludobójstwie Ormian, gdy znany jest argument Hitlera uzasadniający eksterminację ludności polskiej w 1939 r. „Kto dziś pamięta o rzezi Ormian?”

Czy obojętność świata wobec ludobójstwa Ormian nie stanowiła kroku [nie tylko kroczku] ku Auschwitz ?

Dlaczego się tego nie przypomina, podobnie jak wcześniejszego ludobójstwa ludności Wandei podczas rewolucji francuskiej, którą się czci do dnia dzisiejszego,  a ludobójstwo jest tematem tabu. Skąd ta obojętność ?

Po tzw. wyzwoleniu KL Auschwitz przez Armię Czerwoną „ Enkawudziści w lutym 1945 r. utworzyli dwa podobozy oznaczone numerami 22 (na terenie obozu macierzystego) i 78 (w obrębie Birkenau)….’Na każdym kroku chciano nam pokazać, że jesteśmy teraz niczym. Grozili nam, że jak nie będziemy bystro rabotali, to nas na Sybir wywiozą – wspomina jedna z więźniarek ….. https://wiadomosci.onet.pl/kraj/po-wyzwoleniu-auschwitz-nkwd-stworzylo-tam-wlasny-oboz/b814tbs …Obóz zlikwidowano wiosną 1946 r., a rok później Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę, na mocy której teren miejsca zagłady miał się stać miejscem pamięci. Tylko jednak po więźniach, którzy przebywali tu i zginęli w latach niemieckiej okupacji. Kolejne dwa lata działalności Auschwitz wymazano z historii. „

Ta historia niestety nie została przypomniana podczas 75 roczny wyzwolenia Auschwitz, także przez Mariana Turskiego, który jakby proponowanego 11 przykazania do siebie nie odnosił.

Sam przeszedł piekło a jednak piekła zgotowanego innym jakby nie zauważał. Po wojnie włączył się w budowę systemu totalitarnego, tylko że czerwonego, odpowiedzialnego za eksterminację milionów ludzi, zwanego jednak demokratycznym i za zasługi w budownictwie nowej Demokratycznej Polski [działał w młodzieżowej organizacji PPR] odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydium Krajowej Rady Narodowej [13 lipca 1946 r] .

W tym samym czasie, inny więzień KL Auschwitz rtm. Witold Pilecki, który trafił tam ochotniczo, bo nie był obojętny na to co się tam działo, działał po drugiej stronie, walcząc po wojnie z instalacją ludobójczego systemu komunistycznego.

Nadal nie był obojętny.

Nie był za to odznaczany, lecz wtrącony do nieludzkiego więzienia, przy którym, jak mówił, ‚Oświęcim to była igraszka”.

Budowniczowie nowej komunistycznej Polski, nawet jak byli współwięźniami z Auschwitz, byli na Jego los obojętni.

Jakie kolejne przykazanie należałoby dodać ?

Przecież respektowanie przykazania z ewangelii Marka – będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego – byłoby wystarczające, aby tak nie było.

Komentarzy 5

 1. Szanowny Panie !
  TE FAKTY KTÓRE PAN PRZYPOMINA WINNY BYĆ PRZEKAZYWANE W MEDIACH PUBLICZNYCH KURSKIEGO I NIE TYLKO, BY NARÓD – o ile jeszcze jest narodem polskim – ZACZĄŁ MYŚLEĆ, ANALIZOWAĆ I WYCIĄGAĆ SAMODZIELNIE W N I O S K I CO DO OBECNEJ POLSKIEJ I MIĘDZYNARODOWEJ RZECZYWISTOŚCI,
  JEST FAKTEM IŻ 80 % SPOŁECZEŃSTWA O B Y W A T E L S K I E G O UPODABNIA SIĘ DO POZIOMU SPOŁECZEŃSTWA Z OKRESU REWOLUCJI FRANCUSKIEJ CO SKUTKUJE DO DZIŚ DEFORMACJĄ MENTALNOŚCI JEDNOSTKI A TYM SAMYM ZBIOROWOŚCI JAKO CAŁOŚCI.
  ZDEFORMOWANA ŚWIADOMOŚĆ LUDZKIEGO UMYSŁU W POJMOWANIU I ROZUMIENIU, PODDAWANA JEST KONSEKWENTNEJ OBRÓBCE POLITYCZNEJ ( poprawności politycznej OBOWIĄZUJĄCEJ w danym czasie) a N A R Z U C O N E J LUDZIOM W CELU UFORMOWANIA „PRODUKTU” LUDZKIEGO NA NIEWOLNIKÓW POZBAWIONYCH UMIEJĘTNOŚCI SAMODZIELNEGO MYŚLENIA, OCENY RZECZYWISTOŚCI PRZESTRZENI W KTÓREJ – ŻYJE, ŚWIATA K Ł A M S T W I O S Z U S T W – OD ŚWIATA NORMALNEGO – ŚWIATA P R A W D Y, ŚWIATA rzeczywistego – NIE WIRTUALNEGO.

  OBECNA ZBIOROWOŚĆ LUDZKA JUŻ WYKAZUJE SYMPTOMY EGZYSTENCJI PODOBNEJ DO – egzystencji ZWIERZĄT HODOWLANYCH, SZCZEGÓLNIE CHOWU ŚWIŃ, TO JEST WYŁĄCZNIE K O R Y T O , SPÓŁKOWANIE a jako DODATEK – IGRZYSKA,- JAK W ODLEGŁYCH CZASACH RZYMSKICH, GDZIE LUDZI NAZYWANO TŁ U S Z C Z Ą. („chleba i igrzysk”)
  OBECNIE ODNOSI SIĘ WRAŻENIE,
  ŻE ZA PLECAMI N A R O D U POLITYCZNA S F O R A rządząca ludźmi, ich OCENA – DOKŁADNIE MIEŚCI SIĘ W TYM SAMYM OKREŚLENIU : TŁ U S Z C Z A, G Ł U P K I, D E B I L E, P R Y M I TY W Y, KTÓRE WIERZĄ W TO CO SIĘ IM WTŁACZA MEDIALNIE W MÓZGI,
  bo to już niewolnicze STADO. – NAWIASEM MÓWIĄC G O J E. („świnie” – NIE MOJE TO OKREŚLENIE)
  Niestety –
  JEST W TYM DUŻO RACJI, bowiem za ZGODĄ WŁASNĄ przyjmuje społeczność inwigilacje – pranie własnych mózgów. i uległość niewolniczą ze strachu przed groźbą NIETOLERANCJI !…

  REASUMUJĄC
  U P A D E K CYWILIZACJI ŁACIŃSKIEJ i POWRÓT – COFNIĘCIE SIĘ W S T E C Z – DO P O G A Ń S T W A, ale w najgorszym tego słowa znaczeniu.
  Ten proces SKUTKOWAĆ BĘDZIE DRAMATEM NARODÓW, dramatem , który w skutkach będzie nie do uzdrowienia w krótkim czasie – JEDYNIE PRZEZ PARĘ SETEK LAT.
  Wyrazy szacunku dla czytających…z prośbą o analizę treści.
  z BOGIEM !

 2. P. Turski miał dużo czasu, ale czegoś się obawiał. Czego?

 3. […] na terenie KL Auschwitz wypowiedzi b. więźnia Mariana Turskiego napisałem tekst – Nie bądź obojętny ! – jedenaste przykazanie ? – https://blogjw.wordpress.com/2020/01/29/nie-badz-obojetny-jedenaste-przykazanie/ […]

 4. […] wysłuchaniu na terenie KL Auschwitz wypowiedzi b. więźnia Mariana Turskiego napisałem tekst – Nie bądź obojętny ! – jedenaste przykazanie ? argumentując, że „nie ma potrzeby tworzenia kolejnego i to dopiero 11 przykazania, ale […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: