Wybitni Polacy z Galerii Wielkich Polaków XX wieku w Parku Jordana zostaną uhonorowani Orderem Orła Białego

order.PNG

Wybitni Polacy z Galerii Wielkich Polaków XX wieku w Parku Jordana zostaną uhonorowani Orderem Orła Białego

Aż sześciu Polaków, których popiersia stoją lub staną ( 10 listopada 2018 r.) w Galerii Wielkich Polaków XX wieku zostanie uhonorowanych pośmiertnie Orderem Orła Białego 11 listopada 2018 roku za zasługi dla polskiej niepodległości. [Wybitni Polacy zostaną uhonorowani Orderem Orła Białego http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,1123,wybitni-polacy-zostana-uhonorowani-orderem-orla-bialego.html.

Będą to: Ignacy Daszyński,[ pomnik zostanie odsłonięty 10 listopada], Roman Dmowski,[ pomnik zostanie odsłonięty 10 listopada], Zofia Kossak-Szczucka, Andrzej Małkowski, Maria Skłodowska-Curie, Stanisław Sosabowski.

Każda z tych postaci jest z całą pewnością postacią wybitną i każda z tych postaci jest postacią symboliczną – podkreślił Andrzej Duda.

 – Chodziło nam o to, aby wskazać przedstawicieli tych najważniejszych dla Polski XX wieku grup społecznych i wyznaniowych. Chcieliśmy, aby ta grupa odznaczonych miała element niezwykle wspólnotowy, łączący, pokazujący, że dla Rzeczypospolitej, władz Rzeczypospolitej, dla Prezydenta Rzeczypospolitej wszystkie części naszego społeczeństwa i wszystkie dziedziny życia społecznego w Polsce są jednakowo ważne i każda z nich powinna być – poprzez wybitną postać – doceniana – podkreślał Andrzej Duda.

W Galerii Wielkich Polaków XX wieku stoją także popiersia Władysława Andersa, Łukasza Cieplińskiego, Augusta Emila Fieldorfa, Zbigniewa Herberta, Stanisława Maczka, Leopolda Okulickiego, Witolda Pileckiego, Jerzego Popiełuszki  odznaczonych już Orderem Orła Białego, a popiersia kolejnych kawalerów tego orderu – Wojciecha Korfantego i Kazimierza Sosnkowskiego zostaną odsłonięte w tym roku 10 listopada.

Niestety do tej pory nie odznaczono Orderem Orła Białego gen. Ryszarda Kuklińskiego, którego popiersie znajduje się w Galerii Wielkich Polaków i jest to z całą pewnością postać wybitna.

Warto przypomnieć, że antypolska frakcja krakowskiej Rady Miasta protestowała przeciwko stawianiu pomników Wielkich Polaków w Parku Jordana https://blogjw.wordpress.com/2018/05/24/konieczna-rewaloryzacja-krakowskich-rad/ podobnie jak „samorządowcy” z V Dzielnicy Krakowa, którzy chcieli zrealizować projekt Drzewa zamiast pomników w parku Jordana” jakoś tak nawiązujący do poczynań gubernatora Hansa Franka w tym Parku podczas okupacji. https://blogjw.wordpress.com/2018/07/20/krakowskie-boje-i-przeboje/

To od mieszkańców Krakowa zależy czy ta frakcja nadal będzie rzutować na życie w Królewskim Mieście Krakowie, czy też rady zostaną zrewaloryzowane a Kraków zostanie ostatecznie wyzwolony od anty- Polaków.

Całe szczęście, że na ‚górze’ mamy jednak frakcję polską i honoruje się Polaków zasłużonych dla niepodległości, a nie dla podległości. Najwyższy czas, aby polska frakcja wreszcie zaczęła dominować też w Krakowie.

Jedna odpowiedź

 1. Prośba o Order Orła Białego dla gen. Kuklińskiego
  Jego Ekscelencja
  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
  dr Andrzej Duda
  Wielce Szanowny Panie Prezydencie!
  W Dniu Podziemnego Państwa Polskiego, w którym przywołujemy pamięć wszystkich rodaków walczących w minionym wieku o odzyskanie przez nasz kraj niepodległości, raz jeszcze – w imieniu Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie oraz własnym – bardzo proszę, aby zechciał Pan zaliczyć w poczet kawalerów Orderu Orła Białego śp. generała Ryszarda Kuklińskiego.
  Jego podjęta z narażeniem życia własnego i rodziny samotna misja patriotyczna wzbudziła uznanie i szacunek tak w Polsce, jak w USA. Trafnie uważa się go więc za jednego z największych bohaterów w najnowszej historii świata oraz określa mianem „pierwszego polskiego oficera w NATO”.
  Dzisiaj wiemy już, że gdyby nie dostarczone przezeń Amerykanom kluczowe informacje o sowieckim planie wywołania III wojny światowej, mogłaby ona wybuchnąć niosąc globalną zagładę. Najlepiej i najkrócej ujął to jeden z szefów CIA William Casey: „nikt na świecie w ciągu ostatnich czterdziestu lat nie zaszkodził komunizmowi tak, jak ten Polak”.
  Rozpoczętą w podziemiu 27 września 1939 roku walkę o zrzucenie podwójnego okupacyjnego jarzma kontynuowało przez pół wieku wiele pokoleń rodaków. Przyznanie gen. Kuklińskiemu honorowego członkostwa przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” stanowi najlepszy dowód, że jest on uważany za człowieka realizującego najwyższe ideały.
  Z pewnością można go nazwać jednym z ostatnich Żołnierzy Niezłomnych, którzy wiernie służyli narodowym imponderabiliom nie oglądając się na konsekwencje, jakie mogą ich za to spotkać ze strony Niemców i Sowietów. Przyznanie mu Orderu Orła Białego w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości byłoby godnym uhonorowaniem jego nie dających się przecenić zasług dla ponownego powrotu naszego kraju do grona suwerennych państw.
  Kraków, 27 września 2018
  dr Jerzy Bukowski hm
  rzecznik POKiN
  były reprezentant prasowy płk./gen. Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: