Kiedy ustawiane konkursy na stanowiska akademickie znajdą się pod lupą ?

ustawiacze

Media ostatnio nagłaśniają sprawę ustawiania konkursów w NIK: np.

Ustawione przetargi w NIK? Prokuratura wnioskuje o uchylenie immunitetu Kwiatkowskiemu i Buremu
http://www.polskatimes.pl/artykul/6402582,ustawione-przetargi-w-nik-prokuratura-wnioskuje-o-uchylenie-immunitetu-kwiatkowskiemu-i-buremu,id,t.html

Kwiatkowski i Bury pod lupą prokuratury! Prezes NIK tłumaczy się z zarzutu ustawiania konkursów i zrzeka się immunitetu  http://wpolityce.pl/polityka/263566-kwiatkowski-i-bury-pod-lupa-prokuratury-prezes-nik-tlumaczy-sie-z-zarzutu-ustawiania-konkursow-wydal-oswiadczenie

Sprawa jest wyjaśniana przez prokuraturę, która ją wzięła pod swoją lupę.

Ciekawe, że do tej pory po żadną lupę nie zostały wzięte konkursy na stanowiska akademickie, choć od lat wiadomo, że są to konkursy fikcyjne, ustawiane na konkretnego kandydata i z kryteriami dostosowanymi do poziomu planowanego zwycięzcy „konkursu”.

Mówią o tym niemal wszyscy znający realia, ale proceder jakoś pod lupę właściwych organów nie trafia. Nie trafia też na czołówki mediów zapewne traktujących to zjawisko jako zupełnie normalne i nie zasługujące na bliższe omówienie/potępienie. Co więcej proceder nie trafia pod obrady rozlicznych komisji etycznych/dyscyplinarnych/ dobro-obyczajowych jakie funkcjonują w systemie nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce, ani też MNiSW, RGSW, KRASP czy PAN.

Skoro ustawianie konkursów akademickich uznano za normę, więc problemu nie ma ?!

Natomiast niemal wszyscy domagają się zwiększenia uposażeń beneficjentów ustawianych konkursów ! jako niezbędnego remedium na wyprowadzenie nauki i szkolnictwa wyższego z kryzysu.

Ja się jednak domagam od właściwych organów wzięcia pod lupę ustawianych konkursów na stanowiska akademickie, ujawnienie rezultatów tych konkursów i ich unieważnienia, oraz wyrejestrowania z systemu akademickiego ‚ustawiaczy’ konkursów .

Moim zdaniem to byłoby zasadne remedium na drodze do wyprowadzenie z kryzysu nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce.

Komentarze 2

  1. I pomyśleć, że gdyby tak się stało to te piękne pałace akademickie (ostatnio pobudowane nieruchomości) chyba by opustoszały, a nieustawiona pozostałość mogłaby otrzymać podwyżki dorównując finansowo kolegom z Zachodu, a może i wielu z Polonii akademickiej miało by ochotę wtedy wrócić do Polski ?

  2. […] 74-Kiedy ustawiane konkursy na stanowiska akademickie znajdą się pod lupą? […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: