Kto doprowadził do śmierci uniwersytetu ?

sad

Kto doprowadził do śmierci uniwersytetu ?

Kiedy powstanie niezależna komisja do wyjaśnienia okoliczności śmierci i ujawnienia odpowiedzialnych za śmierć ?

Pod adresem https://www.facebook.com/events/743022532486449/ przeczytałem nekrolog –

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy o ŚMIERCI UNIWERSYTETU.
Uroczystości żałobne odbędą się w środę, 10 czerwca o godzinie 12.00 na Wydziale Filologicznym UG oraz o godzinie 13.00 na Wydziale Nauk Społecznych UG.
W programie wspólny happening i odczytanie postulatów Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej.
Do udziału zapraszamy wszystkich pracowników UG, a także studentów, doktorantów, absolwentów i przyjaciół! Obowiązują stroje żałobne!
Więcej informacji o postulatach Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej na stronie www.komitethumanistyki.pl.

Z kolei Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej organizuje Czarną Procesję, ponieważ polityka władzy wobec nauki przypomina jego zdaniem cichy pogrzeb https://www.facebook.com/events/1425954987727663/

Ja, na bazie doświadczeń w Uniwersytecie Jagiellońskim, o śmierci uniwersytetu i deprawacji młodzieży akademickiej pisałem przed 30 laty ! Znalazłem się natychmiast na ścieżce dyscyplinarnej, a wyniki jakie na tej ścieżce osiągnąłem zaaresztowano do dnia dzisiejszego- https://nfapat.wordpress.com/category/sprawa-jozefa-wieczorka/

Mimo to żadnej żałoby nie było ! – ani przed 30 laty, ani później, ani po uniwersytecie,  ani po mnie – skazanym na śmierć akademicką, bez możliwości reanimacji.

Wielokrotnie, jak i bezskutecznie argumentowałem publicznie, że Wielka Czystka Akademicka do śmierci uniwersytetu w sposób oczywisty prowadziła https://jubileusz650uj.wordpress.com/2014/02/24/zamiast-historii-mysli-historia-murow/ https://blogjw.wordpress.com/tag/wielka-czystka-akademicka/.

Reakcji nie było, mimo że jest obowiązek, nie tylko moralny – aby konającemu pomóc ! Kraj jest podobno chrześcijański, ale z miłosierdziem to ma poważne kłopoty.

Ja zgłaszałem wielokrotnie swoją chęć pomocy uniwersytetowi – ale przez wzorcowy dla innych uczelni – Uniwersytet Jagielloński, ta chęć była odrzucana. https://blogjw.wordpress.com/2012/09/27/pod-uwage-rektora-i-senatu-uj/

Inne uczelnie szły za swoim wzorcem.

Nie sposób nie przypomnieć o tym,  jak strach ogarnął władających UJ i im posłusznych (nie tylko z PZPR , ale też z postępowej frakcji „S”) gdy zaistniała groźba w 1990 r. mojego powrotu na UJ. Wtedy wyciągnięto ‚noże’ wbijając je w moje plecy i argumentując, że beze mnie wreszcie uczelnia kwitnie. To, że zakwit uczelni objawił się niebawem w postaci kryzysu uniwersytetu https://jubileusz650uj.wordpress.com/2014/11/17/jozef-wieczorek-kryzys-uniwersytetu-w-ujeciu-polemicznym-z-prof-piotrem-sztompka/ a w końcu jego śmierci, nikogo do tej pory nie poruszyło, nie skłoniło do reanimacji, ani do przewiezienia na oddział intensywnej terapii. Ta sytuacja dotyczy nie tylko wzorcowego dla innych Uniwersytetu Jagiellońskiego – lecz też pozostałych uczelni, zrodzonych z tej Matki Rodzicielki i konających wraz z nią.

Uniwersytet kona w samotności, przy obojętności tych, co pod niebiosa wynoszą swoją (i swoich) dumę z tego, że na uniwersytecie, na etacie są zatrudnieni (choć niekoniecznie pracują). Na żadne działania – na rzecz uratowania uniwersytetu, na troskę o jego przetrwanie, to się jednak nie przekłada. Póki za etat biurokraci (czytaj – podatnicy) płacą, trzeba brać i nie zawracać sobie głowy agonalnym stanem uniwersytetu. Taka jest obywatelska, patriotyczna postawa braci akademickiej.

Nie jest to czas, ani stosowna okoliczność na organizowanie happeningów.

Najwyższy czas aby powołać niezależną (od akademickich decydentów i beneficjentów) komisję do wyjaśnienia okoliczności śmierci i ujawnienia odpowiedzialnych za śmierć uniwersytetu .

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: