Wykształcona bieda nawet nie śmie mieć własnego zdania.

Beznazwy-1

Wykształcona bieda nawet nie śmie mieć własnego zdania.

Ryszard Terlecki na łamach Dziennika Polskiego (Wykształcona bieda -3 października 2014 http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3595561,wyksztalcona-bieda,id,t.html?cookie=1 ) słusznie podnosi, że obecny rząd (podobnie zresztą jak rządy poprzednie czego niestety nie dodał) ignorują świat akademicki. Tak jest, mimo że cała polska inteligencja jest kształtowana na polskich uczelniach, a uczelnie to najwięksi pracodawcy i zarazem producenci w wielu regionach Polski ( np. w Krakowie). Rozpoczął się nowy rok akademicki, czyli nowy rok produkcji dyplomów, często bez wartości, a rządu to jakby nie obchodziło.

Ryszard Terlecki słusznie ‚pomstuje’ „Całe szkolnictwo wyższe poddano urzędniczej dyktaturze, nie tylko uciążliwej i pracochłonnej, ale w dodatku wymyślonej przez jakiegoś osła.”. No cóż skłonności do dyktatury były wpisane w system, więc tak szybko ich się nie pozbędziemy, gorzej jeśli akceptujemy, bo „środowisko naukowe, w większości zastraszone i zależne od widzimisię ministerialnych prominentów, nie tylko nie protestuje, ale nawet nie śmie mieć własnego zdania.”

I tu jest pies pogrzebany. Czy środowisko naukowe, które ‚nawet nie śmie mieć własnego zdania’ można nazywać zasadnie środowiskiem naukowym (nie chodzi o etaty naukowe, tylko o postawę naukową) ?

Bez zdolności do posiadania własnego zdania nie da się uprawiać nauki,  a co najwyżej wypełniać posłusznie nakazy osłów co jest nauki zaprzeczeniem!
Pojawia się zatem kolejne pytanie –  czy zasadna jest walka o lepszy byt materialny takiego środowiska ? Czy nie należałoby go zweryfikować wg kryteriów akademickich zostawiając na uczelniach tych, którzy mają zdolności honorowe i naukowe, i z prawa posiadania własnego zdania przed żadnym osłem nie zrezygnują ?

Niestety takiego postulatu Ryszard Terlecki nie przedstawia, boleje natomiast, że „ograniczono możliwość pracy na drugim etacie.” To co, tych co nawet nie śmią mieć własnego zdania lepiej byłoby zatrudniać na dwóch etatach ?!

Nie ma natomiast postulatu, ani w tekście Ryszarda Terleckiego, ani w tekstach rządowych, czy opozycyjnych w całym okresie III RP ( i to bez względu kto rządził, a kto był w opozycji) aby na uczelniach przede wszystkim zatrudniać tych co mieli/mają moc posiadania własnego zdania i przywrócić na uczelnie tych, którzy z powodu tej mocy stanowiącej zagrożenie dla systemu (i jego twórców) z uczelni byli relegowani, aby system mimo ‚transformacji’ trzymał się mocno, tworzony przez osłów i ‚uczonych’ przed osłami gnących swoje karki dla zapewnienia sobie etatów (najlepiej kilku) .

Ryszard Terlecki słusznie konkluduje ‚ obecna władza nie potrzebuje wykształconych, tylko posłusznych’ ale niestety nie nadmienia, że był to także priorytet władzy komunistycznej i wcale się nie zmieniał po tzw. ‚obaleniu komunizmu’.

Nie ma do tej pory badań nad tym priorytetem i jego skutkami ( jeśli ktoś wie o takich badaniach to będę wdzięczny za informacje), ale mój osobisty przykład jasno pokazuje, że żadna z władz – ani komunistyczna, ani platformowa , ani władze inaczej zabarwione i na innych platformach usytuowane, nie chcą nawet słyszeć o nieposłusznych, mających moc własnego zdania, a w szczególności tych co i bez wynagrodzenia mieli moc ‚robienia’ nauki i co gorsza formowania naukowców/nie-osłów (czyli negatywnego oddziaływania na młodzież akademicką w bolszewickim języku, także w dialekcie ‚uj-u’ do tej pory używanym na najstarszej i wzorcowej dla innych uczelni). Niestety opozycyjny program  PiS w tej materii nic nie zmienia, a utrwala wiele. (Nauka i szkolnictwo wyższe w programie PiS pod niezależną lupą – https://blogjw.wordpress.com/2014/04/02/nauka-i-szkolnictwo-wyzsze-w-programie-pis-pod-niezalezna-lupa/  )

Reklamy

Komentarzy 5

  1. Wykształcona bieda żyje jeszcze w matriksie.. bo mają jeszcze na chleb z masłem… a czasami i ciepłąposadkę… prawdziwi mędrcy i patrioci są tutaj:

    http://www.monitor-polski.pl/

    Powyżej w linkach są odpowiedzi dlaczego wykształcona bieda milczy… polecam

  2. Bardzo dobry komentarz J. Wieczorka do tego tekstu o rzekomej „mizeryi” w nauce i SzW. . Ja dodałbym tylko, że ten stan rzeczy był łatwy do przewidzenia już kilkanaście lat temu ze statystyk urodzin. Jeśli uczeni tego nie przewidzieli i nic nie zrobili, by siebie przed biedy a społeczeństwo przed skutkami „wysokiej scholaryzacji’ ochronić, to może ta bieda nie jest taka niezasłuzona jak sugeruje Autor tekstu w „Dzienniku”. Chyba, że zadziałały jakies inne tajemne siły i spiski, np. przemożne parcie na kasę w latach „edukacyjnego boomu”. Ale to mało prawdopodobne, bo etos naukowca by na to nie pozwolił.

  3. Niekoniecznie w PRL wszyscy nie mieli własnego zdania. Mimo systemu byli tacy, między innymi naukowiec-profesor CIESIELSKI, którego w bardzo, bardzo młodym wieku miałam zaszczyt obserwować (dorabiałam jako kreślarka). Wybitna pokora, szlachetność, kultura i przeogromna w i e d z a ! Nawet władze go szanowały choć- prowadził życie święte. Zawsze ten sam garnitur, niezwykła skromność bycia i mowy, wysokiego wzrostu, przez co troszkę chodził pochylony. Co dzień w kościele u Św. Anny, a cała Politechnika miała przed nim r e s p e k t i podziw , bo to był u m y s ł, z którym w szranki nikt nie odważył się wchodzić. Zjawiał się w Biurze Projektów Budownictwa Przemysłowego na ul. Wielopole w Krakowie chyba raz w tygodniu jako ekspert i korektor projektów. W tymże Biurze Projektów pracował inż. Konieczny (dział architektury) – brat Koniecznego -rzeźbiarza, który studiował w Moskwie , a któremu tenże robił o b l i c z e n i a perspektyw i proporcji rzeźb do danej przestrzeni, w której rzeźba miała stanąć. ( Moskwa chyba go tego nie nauczyła). Mimo, iż prof.Ciesielski był przykładnym ojcem i mężem oraz człowiekiem m o d l i t w y – jakoś system nie potrafił mu kneblować ust ani życia.(oczywiście, zarobki miał marne) lecz nie zabiegał o apanaże wyższej klasy, bo TO BYŁ CZŁOWIEK HONORU i wysokiej MORALNOŚCI, czego brak-niestety współczesnym wykładowcom, choć jakieś tam tytuły zgarnęli opracowując mierne tematy. Ten wybitny naukowiec i mężczyzna N I E B Y Ł N I E W O L N I K I E M ! Duch jego był w o l n y . Wielcy – nigdy nie są niewolnikami systemu.
    Uszanowanie Panu – S.Bednarczyk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: