Służba więzienna Krakowa zachowuje się jak trzeba, ale służba akademicka Krakowa – NIE !

Gurgacz - Montelupich

Służba więzienna Krakowa zachowuje się jak trzeba,

ale służba akademicka Krakowa – NIE !

Na okoliczność 65 rocznicy mordu komunistycznego na Żołnierzu Wyklętym, niezłomnym  kapelanie Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej – ks Władysławie Gurgaczu ps. „Sem”. niedawno (14 września 2014 r.) byłem na uroczystościach w Areszcie Śledczym na Montelupich w Krakowie, gdzie 14 września 1949 r. kapelan strzałem w tył głowy został zamordowany. Wcześniej przeprowadzono proces pokazowy skazujący niezłomnego kapelana na karę śmierci.

Nazwisko ks. Gurgacza widnieje wśród innych zamordowanych w czasach komunistycznych na tablicy umieszczonej w 2010 r. na murach więzienia http://krakjw.wordpress.com/2010/11/02/zaduszki-na-montelupich-w-krakowie/.

Na dziedzińcu więzienia 14 września tego roku odbyła się uroczystość pamięci ks. W. Gurgacza zorganizowana przez służbę więzienną i IPN co udokumentowałem zdjęciami i filmem. (W 65 rocznicę męczeńskiej  śmierci ks. Władysława Gurgacza SJ. Uroczystość na terenie Aresztu Śledczego w Krakowie przy ul. Montelupich 7, (tam gdzie zamordowano Niezłomnego Kapłana) zorganizowana przez IPN  i Służbę Więzienną Kraków, 14 września 2014 r. -http://niezlomniwparkujordana.wordpress.com/2014/09/14/w-65-rocznice-meczenskiej-smierci-ks-wladyslawa-gurgacza-sj/, Film z uroczystości pamięci ks. Władysława Gurgacza na Montelupich – w miejscu egzekucji Niezłomnego Kapłanahttp://niezlomniwparkujordana.wordpress.com/2014/09/15/film-z-uroczystosci-pamieci-ks-wladyslawa-gurgacza-na-montelupich-w-miejscu-egzekucji-niezlomnego-kaplana/)

Podczas uroczystości poświęcono krzyż pamięci kapłana umieszczony na dziedzińcu więzienia.

Służba więzienna tego strasznego w czasach komunistycznych więzienia odcięła się od mroków jego przeszłości – zachowała się jak trzeba. Nie można budować systemu sprawiedliwości bez rozliczenia się z haniebną przeszłością, kiedy ludzi niezłomnych mordowano, a złomni robili kariery.

Niestety nie zauważyłem aby rektorzy krakowscy, mający za misję służbę prawdzie, szli śladami służby więziennej i zechcieli się rozliczyć z zachowań swoich poprzedników w czasach instalacji ( i rozbudowie) systemu komunistycznego w Polsce https://blogjw.wordpress.com/2011/08/27/%E2%80%9Eince%E2%80%9D-trzeba-postawic-pomnik/, https://blogjw.wordpress.com/2013/09/27/10-pytan-do-wladz-uniwersytetu-jagiellonskiego/, http://jubileusz650uj.wordpress.com/2014/03/01/czy-na-wielki-jubileusz-uj-zmyje-wielka-hanbe/

Wyklętym ze środowiska, usuwanym z uczelni, wsadzanym do więzień, także z pomocą rektorów (decydentów akademickich) jakoś nie poświęcono na murach uczelni stosownej tablicy (jeśli gdzieś takowa się znajduje bardzo proszę o informację) ani należytych zapisów w dziejach uczelni https://blogjw.wordpress.com/2009/03/25/lustracja-dziejow-uniwersytetu-jagiellonskiego/

Niejeden profesor wypowiada się nikczemnie o żołnierzach wyklętych bez jakichkolwiek konsekwencji i reakcji rektorów, a także zniewolonego intelektualnie i moralnie środowiska akademickiego. https://blogjw.wordpress.com/2013/05/20/zapytania-w-imie-prawdy/

Nie jest łatwo zachować się jak trzeba, ale jak się tego nie potrafi to nie można stanowić wzorca dla innych, nosić miana ‚Wszechnicy Cnót Wszelakich’ mimo braku elementarnej przyzwoitości.

Służba Więzienna Aresztu Śledczego w Krakowie na Montelupich wzorcem należytych zachowań może być (jej postawą jestem zbudowany), ale służba akademicka w Krakowie – nie ! (jej – i jej miłośników – postawą jestem przygnębiony).

Komentarzy 5

 1. Muszę rozczarować pana dr. Józefa Wieczorka co do jego opinii o służbie więziennej. To nie dyrektorzy zarządzający więzieniami ufundowali Tablice na murze więzienia. Kiedy organizowałem ich wykonanie i instalację usłyszałem od dyrektora Monte, żebym nie spodziewał się, że dadzą choć złotówkę na ich instalację, bo to nie ich sprawa. Władze więzienne, jak i władze uniwersyteckie są równie nieuczciwe, chociaż te pierwsze współorganizują, albo wspomagają organizowanie uroczystości związanych ze zbrodniami komunistycznymi mającymi miejsce w tym więzieniu.
  Krzysztof Bzdyl

  • Nie jestem rozczarowany swoja opinią. Nie pisałem ,ze dyrektorzy więzienia ufundowali tablicę, ale jest dla mnie jasne, ze bez ich zgody ta tablica by tam nie wisiała, podobnie nie byłoby uroczystości pamięci ks. Gurgacza, którą jednak władze więzienne współorganizowały na swoim terytorium. W porównaniu z władzami uniwersyteckimi to jest jednak różnica o rozmiarach co najmniej Himalajów. Opinia ‚ Władze więzienne, jak i władze uniwersyteckie są równie nieuczciwe,..’ jest nieuprawniona i krzywdząca dla służby więziennej.

 2. Jest rzeczą haniebną zachowanie środowiska akademickiego profesorskiego, zwłaszcza rektorskiego , które odeszło od norm etycznych- jakie przystoi tym organom, by przykładem swej prawości jak drogowskaz nadawały kierunek życiowej drogi młodym pokoleniom, wskazując drogę prawdy- prostą, choć czasem usianą przeszkodami lub prześladowaniami. Nie dziwi w tych czasach upadek etyki czy moralności wśród studentów, którzy nie mają wzorców do naśladowania, wzorców wiary w Boga i patriotyzmu. Jedno i drugie stanowi c a ł o ś ć. Jakie wychowanie-takie skutki. Hańba współczesnej edukacji ! Hańba ! Niech jednak O W I edukatorzy wiedzą, że jest spory procent studentów, którzy na swych nocnych „bibach” bez skrupułów i w niewybrednych słowach wyśmiewają się właśnie z O W Y C H i zapamiętują dekowników, kłamców i tchórzy ! Niech O W I nie śpią spokojnie „bo poeta pamięta”.
  Co do zachowania się Władz więziennych „jak trzeba”, to prawdą jest, że nie stchórzyła …otrzymała to zadanie do realizacji od wyższych instancji.. bo raczej podlega komuś .(warto podziękować). Tak czy inaczej sprawiedliwość się ja k a ś dokonała po tylu latach i jestem o tym przekonana, że dzięki interwencji BOGA ! Pozdrawiam serdecznie Pana – Sława Bednarczyk

 3. Każdy czyn- chwalebny czy podły jest zapisany w pamięci nieba i pamięci narodu. Wcześniej czy później prawda- jak oliwa wyjdzie na wierzch. Żyjmy- choć nie jest łatwo- tak, aby nasze dzieci, wnuki, prawnuki nie musiały po latach wstydzić się za nas -przodków swoich. O tym powinni pamiętać EDUKATORZY i KIEROWNICY DUSZ !
  NARÓD polski z a p a m i ę ta każdy podły czyn a szczególnie to, jak był oszukiwany, manipulowany i wystawiany ” do wiatru”.
  Wyrazy szacunku – Sława Bednarczyk

 4. Na stronie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie
  https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1543549945874717.1073741856.1467268470169532&type=1

  Uczcili pamięć bohaterów
  Zaktualizowano w zeszłą niedzielę
  Dzisiaj – 14 września 2014 r. na terenie Aresztu Śledczego w Krakowie odbyła się uroczystość poświęcona 65. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Władysława Gurgacza SJ. Została zorganizowana wspólnie przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Krakowie i Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.
  Centralnym punktem ceremonii był apel pamięci oraz złożenie kwiatów pod krzyżem poświęconym ofiarom zbrodni komunistycznej. Wśród obecnych byli m.in. posłowie RP Antoni Macierewicz i Piotr Naimski, gen. Jerzy Wójcik – prezes Małopolskiego Zarządu Związku Żołnierzy WP, płk Janusz Kurzyna – szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie, por. Stefan Kulig i Zbigniew Obtułowicz – członkowie Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, więźniowie polityczni okresu stalinowskiego – pan mjr Zbigniew Paliwoda i kpt. Władysław Zawiślak. Gości powitał płk Krzysztof Trela – Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Krakowie. Szefa krakowskiego IPN-u reprezentował dr. hab. Filip Musiał.

  Na uroczystości przybyła też grupa Sądeczan wraz z krewnymi ks. Gurgacza oraz dowódcy Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców. Prowincję Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego reprezentowali ojcowie Jacek Siepsiak, Seweryn Wąsik, Paweł Bieś, Antoni Drąg, Wiesław Pawłowski. Ponadto w uroczystości wzięli udział harcerze I Starosądeckiej Drużyny „Leśni” im. ks. W. Gurgacza i przedstawiciele Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Światowego Związku Żołnierzy AK, Zarządu Obszaru Południowego Zrzeszenia „WiN”, Muzeum Katyńskiego w Warszawie, Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum AK im. Gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, Fundacji im. Tadeusza Kościuszki oraz Towarzystwa Parku im. dr. Henryka Jordana w Krakowie. W uroczystości uczestniczyli funkcjonariusze Służby Więziennej wraz z dyrektorami zakładów karnych w Tarnowie i Wadowicach oraz krakowskiego aresztu śledczego. Asystę honorową stanowił poczet sztandarowy OISW w Krakowie. Towarzyszyły mu poczty sztandarowe organizacji kombatanckich.

  Projekt krzyża upamiętniającego ofiary wykonał funkcjonariusz Służby Więziennej z Zakładu Karnego w Wadowicach. Krzyż wykonali skazani z tego zakładu. Został zamontowany na budynku dawnej piekarni, za którą po wojnie znajdowało się miejsce straceń. Miejsce to nazywane „kurnikiem” było wówczas placem spacerowym. Apel pamięci przeprowadzony został przez funkcjonariusza SW, przy współudziale por. Kuliga i grup rekonstrukcji historycznych z Bochni i Podhala.

  Uroczystość zorganizowana w areszcie poprzedziła mszę św. w intencji kapłanów prześladowanych i pomordowanych w czasach komunistycznych, która odbyła się w Parku im. dr. Henryka Jordana w Krakowie. Po niej odsłonięto pomnik ks. Władysława Gurgacza ps. „Sem”.

  Tekst: Roksana Szczypta-Szczęch, mjr Tomasz Wacławek

  Zdjęcia: Roksana Szczypta-Szczęch, por. Szymon Kalisz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: