Przeciwko dyskryminacji naukowców nigdzie nie zatrudnionych

 Dyskryminacja

Przeciwko dyskryminacji naukowców nigdzie nie zatrudnionych

Media ( Dziennik Gazeta Prawna Nagrody ministra dyskryminują emerytówostatnio podały , że Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie zasad opiniowania wyróżnień za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne lub organizacyjne albo za całokształt dorobku, które przyznaje resort. Zgodnie z rozporządzeniem z 1 marca 2013 r. w sprawie nagród ministra dla nauczycieli akademickich (Dz.U. poz . 296) do wniosku o to wyróżnienie należy dołączyć trzy rekomendacje sporządzone przez osoby posiadające stopień naukowy doktora habilitowanego lub profesora, zatrudnione w innych placówkach niż kandydat do nagrody.

Przepisy wyłączają z grona osób rekomendujących kandydata do tego wyróżnienia naukowców nigdzie niezatrudnionych, w tym w szczególności emerytowanych. Z uwagi na krąg osób, których dotyczy powołany przepis, może to stanowić przejaw dyskryminacji pośredniej ze względu na wiek – wynika ze skarg, które wpłynęły do RPO…….”

Dobrze, że problem został zauważony i podjęty, ale szkoda tylko że w tak ograniczonym zakresie.

Mimo, ze jestem od lat (a nawet wieków) osobą dyskryminowaną w nauce ze względu na brak zatrudnienia, nie skarżyłem się do RPO na brak wyróżnień za osiągnięcia naukowe uzyskane przy finansowaniu w ilości 0 zł z kieszeni podatnika.

Co więcej swego czasu (26 sierpień 2001) ) wręcz protestowałem (bezskutecznie) przeciwko wyróżnianiu mnie z tego powodu ! http://wobjw.wordpress.com/2009/12/29/dialog-z-ministrem-nauki/

Przewodniczący KBN

Pan Andrzej Wiszniewski

WYSTĄPIENIE

Niniejszym występuję o przyznanie mi na działalność naukową 45 667 USD, czyli średniej przypadającej na badacza w Polsce znajdującego się w dramatycznej sytuacji ( patrz Rzeczpospolita 28.07.2000)). Nie ma żadnych podstaw prawnych abym w demokratycznym państwie prawa był w sposób nieuzasadniony wyróżniany otrzymując na działalność badawczą aż 0 (słownie zero) zł polskich. Ta niezdrowa sytuacja budzi wyraźną zazdrość uczonych polskich, którzy określają mnie jako ‘świętą krowę’. Przyznanie mi dorocznej dotacji 45 667 USD na działalność badawczą zlikwidowałoby dotychczas obowiązujący kastowy podział społeczeństwa, sprzeczny z Konstytucją RP Jednocześnie zostałyby stworzone podobne szanse działalności naukowej dla aktywnych Polaków, którzy nie chcą mimo wszystko emigrować. ……”

(taka forma nie była spowodowana moja schizofrenią tylko schizofrenią środowiska)

Do RPO wnosiłem jedynie bezskutecznie skargi ( Pasja akademicka z Rzecznikiem Praw Obywatelskich w roli Piłata  http://wobjw.wordpress.com/2009/12/30/pasja-akademicka-z-rzecznikiem-praw-obywatelskich-w-roli-pilata/) z powodu niemerytorycznego usunięcia mnie z systemu nauki finansowanego przez podatnika, gdy inni czerpią z niego korzyści nawet na wielu etatach, nawet bez ujawniania osiągnięć http://wobjw.wordpress.com/2010/01/02/jawna-niejawnosc-dorobku-naukowego/ i jeszcze mają społeczny status pokrzywdzonych przez ministra finansów – bo przecież przyznawane im płace w ilości wielu tysięcy i granty w wysokości setek tysięcy, a nawet milionów, z których przed podatnikiem nie chcą się rozliczyć – to dowód na dyskryminację !

O tych,  co przez lata prowadzili badania bez finansowania i wyróżniania a wyniki ujawniali http://wobjw.wordpress.com/2010/07/20/badania-tematy/, http://wobjw.wordpress.com/2010/07/20/publikacje/ (choć nie musieli) nikt nie walczył, no z wyjątkiem walki o to aby nigdy na uczelniach się nie pojawili (bo jakby ‚profesorowie’ w takiej konfrontacji wypadali ?) .

Nie po to takich usuwano w czasach Wielkiej Czystki Akademickiej, aby uczelnie takimi w III RP zaśmiecać !

No i po co narzekać na polityków (tej, czy innej partii), na stan polskich elit, stan państwa ,skoro taki system jest (niemal)powszechnie akceptowany i (niemal)nikt tego nie chce zmienić. Rząd nie ma w tym interesu, a opozycja chyba też nie, bo nawet dyskutować nie chce w tej materii.https://blogjw.wordpress.com/2014/04/02/nauka-i-szkolnictwo-wyzsze-w-programie-pis-pod-niezalezna-lupa/

I to by było na tyle – szkoda słów. Tysiące ich napisano w tej materii   i tylko cisza grobowa zapanowała. I będzie panować chyba przez kolejne wieki.

P.S.

Lektura uzupełniająca dokumentująca, ze od lat nic się nie zasadniczo nie zmieniło m.in.

Dialog z Ministrem Nauki

http://wobjw.wordpress.com/2009/12/29/dialog-z-ministrem-nauki/

DYSKUSJA NAD ZMIANAMI FINANSOWANIA NAUKI

http://wobjw.wordpress.com/2009/12/29/dyskusja-nad-zmianami-finansowania-nauki/

FINANSOWANIE NAUKI W OCZACH PODATNIKA

http://wobjw.wordpress.com/2009/12/29/finansowanie-nauki-w-oczach-podatnika/

strony www i książki wymienione pod adresem. http://wkrakowie2014cd.wordpress.com/autor/)

Jedna odpowiedź

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: