Rok Wielkiego Jubileuszu Uniwersytetu Jagiellońskiego

Kazimierz Wielki(zdjęcie – Józef Wieczorek)

Rok Wielkiego Jubileuszu Uniwersytetu Jagiellońskiego

Rok 2014 r. został ogłoszony przez Senat Rokiem Wielkiego Jubileuszu Uniwersytetu Jagiellońskiego .http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,398485,senat-oglosil-rok-2014-rokiem-wielkiego-jubileuszu-uj.html

Nie bez przyczyny, bo założenie Akademii Krakowskiej ponoć miało miejsce 12 maja 1364 r. Wiele się od tego czasu zmieniło, także nazwa akademii, ale uczelnia przetrwała do dziś mimo zawirowań historycznych i wielu okresów kryzysowych.

Nie jest jednak wcale pewne czy Kazimierz Wielki byłby zadowolony z tego co wyrosło z jego ‚dziecka’, ale dla obecnych – UJ to duma, prestiż, kult niemalże.

Co prawda UJ to dalekie setki najlepszych uczelni światowych, ale jeśli chodzi o wiek – to ma się czym pochwalić, historię ma. Tym niemniej w najbliższą przeszłość jakoś nie chce spojrzeć, chyba tej historii się wstydzi. Mimo obowiązku poszukiwania prawdy tej prawdy nie chce znać. To wiele mówi.

Na początku akademickiego roku jubileuszowego zadałem10 pytań do władz Uniwersytetu Jagiellońskiego na inaugurację nowego roku akademickiego poprzedzającego 650 rocznicę powstania najstarszej polskiej uczelni https://blogjw.wordpress.com/2013/09/27/10-pytan-do-wladz-uniwersytetu-jagiellonskiego/ w tym m.in. 1 –Czy na okoliczność 650 rocznicy powstania uczelni zostanie wreszcie napisana rzetelna historia uczelni uwzględniająca także ostatnie 70 lat, bez omijania jakże haniebnych wydarzeń w życiu UJ, tak aby stanowiły one przestrogę dla współczesnych, jak i przyszłych pokoleń ? Historia napisana na wcześniejszą rocznicę UJ w roku 2000 r. czyli sławne ‘Dzieje Uniwersytetu Jagiellońskiego’, stanowi ciemną plamę w historii uczelni ( https://blogjw.wordpress.com/2009/03/25/lustracja-dziejow-uniwersytetu-jagiellonskiego/) i niedobrze by było aby ta plama nie została usunięta.

10- Czy UJ na swój kolejny jubileusz zrezygnuje z bolszewickiego systemu etycznego i czystek etycznych zgodnie z nim prowadzonych, na rzecz systemu etycznego opartego na wartościach chrześcijańskich ? Czy planuje uzyskanie zdolności odróżniania prawdy od kłamstwa, dobra od zła ?

Upłynęło już kilka miesięcy – i nic ! Chyba pytania znów były za trudne.

Ostatnio rektor UJ w programie telewizyjnym mówił, że ten jubileusz to będzie taka mocna lekcja historii (Prof. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego 21 XII 2013TVP Kraków, Tematy Dnia- http://www.tvp.pl/krakow/tematy-dnia/wideo/prof-wojciech-nowak-rektor-uniwersytetu-jagiellonskiego-21-xii-2013/13410894?start_rec=8).

Zobaczymy czy to się spełni, ale jak na razie to nie ma ku temu najmniejszych nawet przesłanek.

Rektor zauważył, że na różnych uczelniach w Polsce dzieją się bardzo złe rzeczy, ale jego zdaniem w UJ do takich sytuacji żenujących nie dochodziło. Widać bardzo słabo się orientuje w tym co się działo/co się dzieje na uczelni, którą kieruje

(por. moje spostrzeżenia przekazywane władzom UJ – http://wobjw.wordpress.com/category/blok-inna-prawda-o-uj/

http://lustronauki.wordpress.com/tag/uj/

https://blogjw.wordpress.com/tag/uj/

http://nfapat.wordpress.com/tag/uj/)

i jak na razie nie ma nadziei czy przygotowywany Kongres Kultury Akademickiej otworzy mu oczy na rzeczywistość.

Rektor informował, że kongres już ma swoją stronę internetową i każdy może się dokładnie zapoznać co tam będzie się działo. Niestety nigdzie tej strony w cyberprzestrzeni nie byłem w stanie odnaleźć , a na zapytanie z 10 stycznia odpowiedzi nie otrzymałem . Jako niepoprawny optymista w liście z góry dziękowałem za informacje, ale muszę je ze smutkiem wycofać. Informacji nie ma, więc i podziękowań być nie może.

Mimo, że Rok Jubileuszowy już trwa na stronie – Jubileusz 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego http://www.650.uj.edu.pl/start jest tylko informacja (Strona w budowie. Zapraszamy wkrótce).

Czyli na UJ – bez zmian, od lat a nawet wieków i to chyba jest ta zapowiadana mocna lekcja historii.

Appendix

Bibliografia moich tekstów na okoliczność poprzedniego jubileuszu UJ w roku 2000

Mój jubileusz – http://wobjw.wordpress.com/2009/12/30/moj-jubileusz/

Lustracja dziejów Uniwersytetu Jagiellońskiego

https://blogjw.wordpress.com/2009/03/25/lustracja-dziejow-uniwersytetu-jagiellonskiego/

List do Polskiej Akademii Umiejętności w sprawie wycofania z obiegu edukacyjnego ‘Dziejów Uniwersytetu Jagiellońskiego’ https://blogjw.wordpress.com/tag/dzieje-uniwersytetu-jagiellonskiego/

List otwarty do Prezesa Polskiej Akademii Umiejętności

https://blogjw.wordpress.com/2009/11/04/list-otwarty-do-prezesa-polskiej-akademii-umiejetnosci/

RECENZJA: Nauki geologiczne w Uniwersytecie Jagiellońskim

http://wobjw.wordpress.com/2009/12/30/recenzja-nauki-geologiczne-w-uniwersytecie-jagiellonskim/

O naukach geologicznych w Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 1975-2000 – inaczej

http://wobjw.wordpress.com/2009/12/30/o-naukach-geologicznych-w-uniwersytecie-jagiellonskim-w-latach-1975-2000-%E2%80%93-inaczej/

STANOWISKA

http://wobjw.wordpress.com/2009/12/30/stanowiska/

Komentarze 3

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: