Czas odrzucić etyczny szantaż prof. Zolla

prasa_akademicka

Czas odrzucić etyczny szantaż prof. Zolla

Prof. Andrzej Zoll – szef Komisji do spraw etyki w nauce PAN w rozmowie z Agnieszką Kublik w Gazecie Wyborczej ( Prof. Zoll: Czas odrzucić moralny szantaż Macierewicza http://wyborcza.pl/1,75248,15029882,Prof__Zoll__Czas_odrzucic_moralny_szantaz_Macierewicza.html) w sposób dla mnie jasny narusza zasady etyczne (ustalone przez jego zespół) wypowiadając się autorytatywnie i publicznie w sprawach i o naukowcach nie mając w tej materii zielonego pojęcia.

Prof. Zoll piętnuje ‚ ….osoby z tytułami profesorskimi, [które] niedwuznacznie odwołując się do swojej pozycji naukowej, wypowiadają się na tematy, które nie są ich specjalnością.’

Andrzej Zoll używa tytułu dyskredytując naukowców cenionych przez świat naukowy ( ograniczę się do Prof. W. Biniendy, o którym także dziś informują media -.Prof. Wiesław Binienda najlepszym redaktorem naczelnym pisma naukowego 2013 roku. Naukowiec został laureatem Nagrody Torrensa, która trafia do jednego z 33 redaktorów naczelnych pism naukowych wydawanych przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierii Cywilnej (ASCE). http://wpolityce.pl/wydarzenia/68163-podwojny-sukces-prof-biniendy-naukowiec-zostal-najlepszym-redaktorem-naczelnym-pisma-naukowego-w-usa-wyrozniono-rowniez-jego-studentowa informacje o sylwetce prof. Biniendy od lat interesującego się aktywnie sprawami systemu nauki w Polsce można znaleźć np. Sygnatariusz postulatów NFA prof. Wiesław Binienda –http://nfawww.wordpress.com/2012/01/18/sygnatariusz-postulatow-nfa-prof-wieslaw-binienda/).

A. Zoll zalicza naukowców zajmujących się sprawami katastrofy smoleńskiej do ‚sekty smoleńskiej’. mimo że o ich nauce uznanej w świecie nie ma pojęcia i nie podaje także swoich kwalifikacji w badaniach nad sektami ( jaki ma na tym polu dorobek naukowy ?) a opinia publiczna może być przekonana, że ta wypowiedź jest poparta naukowym autorytetem (w końcu profesora ‚belwederskiego’).

A. Zoll autorytatywnie i arogancko objaśnia ‚Nie widzę potrzeby debaty. Bo i z kim? Z osobami, które same przyznały, że nie są w tej sprawie specjalistami? Nie mają kompetencji w sprawie badania katastrof lotniczych, a to im nie pozwala prowadzić eksperckich debat’ tak jakby to on był ekspertem od wyznaczania kto i na jaki temat może się wypowiadać. Nie widzi potrzeby debaty – Bo i z kim ? Niezły tupet jak na profesora , strażnika etycznego – nieprawdaż ?

Co prawda argumentuje ‚Komisja etyki nie może być cenzorem’

ale na postulat redaktorki GW – ‚Cenzorem nie, ale hamować głupotę ubraną w szaty nauki powinna.’ odpowiada ‚- Pełna zgoda. Trzeba było wcześniej mówić o kompromitacji nauki przez smoleńskich profesorów.’.

Trudno na takim poziomie arogancji dyskutować, jakkolwiek trzeba się zgodzić, że trzeba hamować głupotę profesorów ( i nie tylko), której nie brakuje m.in. w wypowiedziach profesora.

Także trafna jest wypowiedź ‚Gdy nie ma argumentów, pojawia się ideologia.’, której trudno nie uznać za swoistą, ale niezamierzoną samokrytykę.

Uznanie Antoniego Macierewicza za szantażystę, który zablokował środowisko nauki, trzeba raczej rozpatrywać w kategoriach schizofrenii paranoidalnej i w tej sprawie dobrze by było aby się wypowiedzieli eksperci/profesorowie międzynarodowi (bo chyba nie krajowi, jako że tytuł profesora polskiego przestał się cieszyć uznaniem, a nawet wiarygodnością).

‚Blef’ prof. Rońdy był dla mnie zaskoczeniem i nie powinien mieć miejsca, ale trudno go kategorycznie oceniać skoro nie zna się ‚kuchni’ . Pozytywne jest jednak to, że Prof. Rońda zrezygnował z szefowania komisją smoleńską, gdy dr Lasek – nie, mimo kompromitujących ‚badań’.

Czy prof. Zoll zrezygnuje z szefowania komisją etyki w nauce po swoim kompromitującym wywiadzie dla Gazety Wyborczej ?

Czy środowisko akademickie akceptuje taką etykę i takie nauki ?

Czy nie nadszedł czas aby odrzucić etyczny szantaż prof. Zolla ?

Appendix 1

ETYKA I PATOLOGIE POLSKIEGO ŚRODOWISKA AKADEMICKIEGO

http://nfaetyka.wordpress.com/

NIEZALEŻNE FORUM AKADEMICKIE 

http://www.nfa.pl/

LUSTRACJA I WERYFIKACJA NAUKOWCÓW PRL

http://lustronauki.wordpress.com/

NIEZALEŻNE FORUM AKADEMICKIE – SPRAWY LUDZI NAUKI

http://nfapat.wordpress.com/

MEDIATOR AKADEMICKI KONTRA MOBBING

http://nfamob.wordpress.com/

Appendix 2

Członkowie Komisji Etyki w Nauce PAN – bohaterowie moich tekstów

Prof. Zoll

Pasja akademicka z Rzecznikiem Praw Obywatelskich w roli Piłata
http://wobjw.wordpress.com/2009/12/30/pasja-akademicka-z-rzecznikiem-praw-obywatelskich-w-roli-pilata/

Prof. Węgleński
Jasełka akademickie z rektorem UW w roli Heroda
https://blogjw.wordpress.com/2008/12/20/jaselka-akademickie-z-rektorem-uw-w-roli-heroda/

Prof. Ziejka
Franciszek Ziejka, rektor, który ma dowód (?) na niewinność w swoim rękopisie znalezionym w garażu, KO ‘Zebu’
http://lustronauki.wordpress.com/2008/10/08/franciszek-ziejka-rektor-ktory-ma-dowod-na-niewinnosc-w-swoim-rekopisie-znalezionym-w-garazu/

Dostęp do teczek akademickich, na przykładzie UJ, za panowania rektora Franciszka Ziejki
http://nfapat.wordpress.com/2008/08/21/dostep-do-teczek-akademickich-na-przykladzie-uj-za-panowania-rektora-franciszka-ziejki/

Appendix 3

Nie używam tytułów, nie odwołuję się do pozycji naukowej , ale obywatele  krzywdzeni nader często w polskim systemie akademickim traktują mnie nieraz jako instancję do której zwracają się o pomoc co niżej dokumentuję (zakończenie  jednego z wielu pism trafiających do mnie) . I z takiej pozycji ten tekst napisałem, odrzucając szantaż prof. A.Zolla.

instancje etyczne

Komentarzy 5

  1. A przede wszystkim: prof. Zoll nie jest specjalistą w zakresie etyki. Bo o ile wiem nie posiada habilitacji ani profesury z zakresu tej dziedziny filozofii. Idąc więc tokiem swego „rozumowania” (sofizmatu) nie powinien się w materii etycznej wypowiadać.

  2. Pan Zoll tzw. autorytet czasów PRL -owskich- towarzysz o dorobku ….właśnie. ?..światowym ? Mierny ale wierny ! Spraw Boże aby rozumu nabrał- jeśli taka Twoja wola ! Starość nie radość !

  3. Tym zaangażowanym tekstem dr Wieczorek w pełni zasłużył na honorowy stopień naukowy „doktora smoleńskiego”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: