Sprawa prof. Hartmana w kontekście osobistym

bednarzSprawa prof. Hartmana w kontekście osobistym

Pytania do decydentów akademickich:

Czy prof. Hartman nie powinien być usunięty z Uniwersytetu Jagiellońskiego ?

Po brutalnym ataku prof. J. Hartmana na o. Tadeusza Rydzyka ( http://hartman.blog.polityka.pl/2013/10/03/list-do-o-rydzyka/) trwa dyskusja czy prof. J. Hartman powinien zostać usunięty z UJ.

Czy Hartman winien być usunięty z UJ( Warszawska Gazeta, 11-17  październik 2013

Są opinie, że taka wypowiedź całkowicie profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego dyskwalifikuje w roli wykładowcy i gdyby UJ, to był normalny uniwersytet, to byłaby kara, a tak mamy do czynienia z całkowitym upadkiem dobrych obyczajów, na straży których zresztą stał (i nadal stoi) m.in. Prof. J. Hartman. Co prawda, jak wynika z ministerialnych planów nowelizacji ustawy, ma na straży przestać stać, ale jak nie przestanie być etatowym pracownikiem UJ, to jednak niedobre obyczaje akademickie nadal będą się szerzyć, a nawet można przewidywać wzmożenie niedobrych obyczajów, bo będzie dowód, że ich naruszanie nie skutkuje karami, tylko aprobatą, a może i nagrodami, jak to nieraz drzewiej bywało.

Czy władze UJ zajmą się postawą etyczną swojego profesora ? Czy ta postawa nie wpływa negatywnie na młodzież akademicką ? Czy może o to chodzi aby tak wpływała ?

Czy minister nauki zajmie się postawą etyczną członka (wcześniej kierownika) ministerialnego Zespołu ds. Dobrych Praktyk Akademickich, mając na względzie, że ‚nauka winna być płaszczyzną najbardziej uczciwych i transparentnych wzorców postępowania oraz postaw.’ ?

Uprasza się o nadsyłanie odpowiedzi pocztą e-mailową na adres jozef.wieczorek@interia.pl aby nie nadwyrężać szczupłych (jak ciągle słyszymy) zasobów finansowych sektora akademickiego.

Z oczekiwaniem

Józef Wieczorek

P.S.

Nie bez znaczenia dla sprawy jest kontekst osobisty http://nfapat.wordpress.com/category/sprawa-jozefa-wieczorka/– nauczyciela akademickiego usuniętego z UJ z oskarżenia ‚etycznego’ o ‚psucie’ młodzieży, przez anonimową do dnia dzisiejszego komisję (gang zbrodniarzy nauki ?) której ekscesy do dnia dzisiejszego są ukrywane przez władze UJ. Uważam za zasadne przypomnieć, wobec epidemii amnezji panującej od lat, a nawet wieków na UJ, że żadnego udokumentowania swych ekscesów ‚komisja’ ani jej władze/spadkobiercy do dnia dzisiejszego nie przedstawiły i żadnej kary za zbrodnie na prawdzie komisja nie poniosła i jej miłośnicy także.

Władze rektorskie nie mogą się zasłaniać niemożliwością usuwania z uczelni pracowników, bo to rektor jest pracodawcą i to on usuwa/zatrudnia pracowników i nikt nie może mu narzucić zatrudnienia pracownika skoro go nie chce (objaśnienia sądowe na okoliczność starań o powrót na uczelnię, czego władze UJ nie chciały, chcąc Hartmana, Romanowskiego, Ziejkę, różnych tajnych i jawnych współpracowników systemu kłamstwa, widocznie uczelni potrzebnych do realizacji swej misji – poszukiwania prawdy).

Władze rektorskie nie mogą się zasłaniać niemożliwością stawiania przed komisjami etycznymi/ dyscyplinarnymi kogokolwiek z naruszających dobre praktyki akademickie/etos naukowca, bo z tej możliwości nieraz korzystały (np. wypełniając dyrektywy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych https://blogjw.wordpress.com/2012/10/22/jak-rektorzy-uj-realizowali-postulaty-sb/) dla budowania podłoża pod usuwanie z uczelni niewygodnych pracowników, bo domagających się stosowania w uczelni dobrych praktyk akademickich ( co uznawano/nadal się uznaje za naruszanie dobrych praktyk akademickich !).

Przypomnę, że władze UJ miały i nadal mają możliwości/moc do ukrywania swych/swoich poprzedników haniebnych poczynań i z tej możliwości/mocy wcale nie mają zamiaru zrezygnować, ani nie są do tego przez żadnego ze strażników dobrych praktyk obligowane, z moim wyjątkiem – obywatela, dysydenta akademickiego, od lat, a nawet wieków walczącego z powszechnie niemal aprobowaną degrengoladą środowiska akademickiego. ( m.in. http://nfaetyka.wordpress.com/, http://nfamob.wordpress.com/, http://nfapat.wordpress.com/, http://lustronauki.wordpress.com/,https://blogjw.wordpress.com/, http://wobjw.wordpress.com/, http://www.nfa.pl/)

Z życzeniami owocnej, przemyślanej i krytycznej lektury

Józef Wieczorek

b. wykładowca UJ, którego pasja uczenia myślenia i to krytycznego, nonkonformizmu naukowego, stanowiła i nadal stanowi zagrożenie dla wzorcowej dla innych uczelni i całego postępowego systemu.

Komentarzy 10

 1. http://www.pilipiuk.com/index.php/home

  o kulturze na uniwersytecie.

  niedziela, 20, październik 2013 11:45
  Andrzej Pilipiuk

  Szczerze powiedziawszy nie mam pojęcia kim jest prof. Hartman.
  Mój stosunek do o.T.Rydzyka jest daleki od entuzjazmu.

  Jednak zadałem sobie trud przeczytania szeroko komentowanego
  „Listu Hartmana do Rydzyka” i z głebokim niesmakiem siwrdzam że
  dokument ten napisany jest językiem obrzydliwym, wręcz knajackim –
  który nijak nie przystoi wykładowcy akademickiemu.

  Usunięcie tego człowieka z uniwersytetu, w miarę możliwości
  natychmiastowe – uważam za absolutnie niezbędne. Zwłaszcza że już
  wcześniej „zasłynął” agresywnymi atakami. m.in. na posła Godsona.

  Problemy widzę dwa: usuwanie wykładowców „za poglądy” niestety przerabialiśmy
  i za II RP i za PRL i za III RP i nie jest to dobry zwyczaj.

  Poszczucie studentów – z tej „opcji działania” korzystano w PRL i też
  nie jest to dobry precedens – bowiem zaburza naturalną stricte hierarchiczną
  strukturę uczelni.

  Wydaje mi się że właściwym krokiem byłaby sprawa dyscyplinarna w
  której zamiast na treści listu skupiono by się na zaprezentowanym tam
  poziomie kultury osobistej – nijak nie licującym z godnością
  pracownika najstarszej uczelni naszego kraju…

  Ponadto skoro profesor odwołuje się tak chętnie do swoich żydowskich
  korzeni – i atakuje chrześcijan z tych pozycji może warto mu
  uświadomić ze bezmyślne prowokowanie gojów może skończyć się bardzo
  źle. Nastroje społeczne łatwo rozhuśtać a odwet rozjuszonych ludzi często
  jest ślepy. Mówiąc wprost: takie wypowiedzi za którymś razem
  wywołają reakcję antysemicką nawet u zupelnie normalnych Polaków.

  Mam znajomych żydów i byłoby mi przykro gdyby oberwało się im za niewyparzony
  język, prowokacyjną postawę i indolencję umysłową krakowskiego
  „filozofa”.

 2. Prof. Hartman ma konstytucyjne prawo do głoszenia swoich poglądów i krytyki pewnych wydarzeń. Usunięcie go z UJ na podstawie jednego eseju, wyrażającego prywatne poglądy, można uznać za skandal i upadek dobrych obyczajów.

 3. […] Każdy Polak, myślę że i Żyd  (nie mylić z obywatelstwem) powinien dokładnie ten hartmanowy list przeczytać. Do naszej redakcji trafił on za pośrednictwem Józefa Wieczorka (byłego nauczyciela akademickiego), który zebrał wiele informacji, wypowiedzi również profesorów,  w toczącej się wokół tego haniebnego listu dyskusji, a nawet żądań wyrzucenia Hartmana z uczelni, którą hańbi. Można je przeczytać pod linkiem: https://blogjw.wordpress.com/2013/10/20/sprawa-prof-hartmana-w-kontekscie-osobistym […]

 4. […] akademickie, i coś w przeciwieństwie do cieszących się prestiżem społecznym osiągnął. (https://blogjw.wordpress.com/2013/10/20/sprawa-prof-hartmana-w-kontekscie-osobistym/ – temat do opisania/omówienia w osobnym tekście, na spotkaniu, ale niby kogo to interesuje ? […]

 5. […] do cieszących się prestiżem społecznym osiągnął. (https://blogjw.wordpress.com/2013/10/20/sprawa-prof-hartmana-w-kontekscie-osobistym/ – temat do opisania/omówienia w osobnym tekście, na spotkaniu, ale niby […]

 6. […] akademickich: Czy prof. Hartman nie powinien być usunięty z Uniwersytetu Jagiellońskiego ? https://blogjw.wordpress.com/2013/10/20/sprawa-prof-hartmana-w-kontekscie-osobistym/ pytając – ‘Czy władze UJ zajmą się postawą etyczną swojego profesora ? Czy ta postawa […]

 7. […] Prof. Jan Hartman, wybitny antychryst, nie tylko akceptowany jest na etacie kierowniczym wzorcowej uczelni, ale był też szefem zespołu ministerialnego od dobrych praktyk akademickich. Nie znam nikogo (poza mną) kto by kwestionował otwarcie jego wzorzec akademicki. https://blogjw.wordpress.com/2013/10/20/sprawa-prof-hartmana-w-kontekscie-osobistym/ […]

 8. […] przez jasne gwiazdy], ale rzucił się w oczy innym, mimo że tłum był wielotysięczny.[https://blogjw.wordpress.com/2013/10/20/sprawa-prof-hartmana-w-kontekscie-osobistym/; https://blogjw.wordpress.com/2014/10/13/pochwala-glupoty-na-marginesie-sprawy-hartmana/ […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: