Na ile kontrola UJ przez komunistyczną policję polityczną była skuteczna

Na ile kontrola UJ

przez komunistyczną policję polityczną była skuteczna

IPN anonsując spotkanie z cyklu „Krakowska Loża Historii Współczesnej” (Kraków, 10 października 2012) na temat Uniwersytet w państwie policyjnym”zadaje pytanie na ile kontrola UJ przez komunistyczną policję polityczną była skuteczna’.

Pytanie jak najbardziej zasadne i bardzo ważne dla poznania tamtych czasów, ale także i i dla poznania czasów obecnych. ( kolejne pytanie z anonsu IPN _ ‚ co z tego wynika dla dzisiejszej kondycji Uniwersytetu ?)

Trzeba by odpowiedzieć na to pytanie sporą książką, ale czy kontrola badań, kontrola osób niewygodnych, tak wówczas, jak i obecnie, polityki wydawniczej na to pozwoli?

Póki co próba ekspresowej odpowiedzi, bez ujęcia statystycznego, a w kontekście osobistym.

Kontrola UJ w sprawach zasadniczych była skuteczna, a skutki tej kontroli trwają do dziś.

UJ był kontrolowany wszechstronnie (szczególnie polityka kadrowa, także badawcza, materiałowa – warsztaty pracy, wyjazdowa, awansowa itp.) przez symbiontów PZPR – SB – nomenklaturowe władze uczelni .

Władze uczelni brały skuteczny udział w wykluczaniu z systemu niewygodnych , stanowiących zagrożenie dla systemu ( tak identyfikowanych też przez PZPR i SB) i chronili przed nimi socjalistyczny uniwersytet. ( lektura uzupełniająca – UJ za rektora Mieczysława Karasia, czyli zamiana Uniwersytetu Jagiellońskiego w Instytut Propagandowy Polskich Ko­munistów.- http://lustronauki.wordpress.com/2009/11/14/uj-za-rektora-mieczyslawa-karasia/)

Władze UJ nadal w III RP sprawują :

kontrolę osobową,

kontrole materiałową,

kontrole badań

w kontynuacji kontroli nad uczelnią układu symbiotycznego PZPR – SB- nomenklaturowe władze uczelni, przy zachowaniu wielu metod i principiów z czasów PRL.

Kontrola osobowa

Władze UJ chroniły UJ także po upadku PRL – aby ci wykluczeni w wyniku politycznej weryfikacji kadr w PRL czasem na uniwersytet nie wrócili – brak odwilży po roku 1989 !

(jaką rolę w tej ochronie odgrywali symbionci z państwa policyjnego – PRL, oficjalnie już nie istniejący w III RP , winno być przedmiotem rzetelnych badań)

Władze UJ samodzielnie (? ), autonomicznie (?) sprawując kontrolę osobową na uczelni, po rozwiązaniu PZPR i SB utrzymywały na UJ jawnych współpracowników – aparat partyjny ( np. towarzysz dyrektor z PZPR – dyrektorem 10 lat w PRL , kilkanaście lat w III RP, obrona partyjniaków przed ekstremą z ‚S’ – pisma, akta osobowe niewygodnych, wykluczonych uzupełniane w jeszcze 1993 r.) a także tajnych współpracowników (obrona TW – kontrastuje z brakiem obrony wykluczonych – tych którzy TW być nie chcieli, jednoczesne podnoszenie poziomu zagrożenia ze strony wykluczonych : w PRL – zagrożenie dla UJ, w III RP, -zagrożenie dla całego środowiska akademickiego !)

np. Niewyjaśniona (?) zagadka – dlaczego dr Reszczyński może pracować na UJ, a dr Wieczorek -nie ?

http://nfapat.wordpress.com/2008/08/28/niewyjasniona-zagadka-%E2%80%93-dlaczego-dr-reszczynski-moze-pracowac-na-uj-a-dr-wieczorek-nie/

Jasełka akademickie z rektorem UW w roli Heroda

https://blogjw.wordpress.com/2008/12/20/jaselka-akademickie-z-rektorem-uw-w-roli-heroda/

UWAGA : Konieczne jest zbadanie funkcjonowania układu okrągłostołowego na poziomie uczelni.

Kontrola materiałowa

Ochrona akt epoki przez władze UJ przed ich ujawnianiem, 25 lat akta zaaresztowane, brakowane, uzupełniane ( dla historyków UJ? ! aby pisali jedynie słuszne historie UJ !) . Akta UJ najmniej wiarygodne, znacznie mniej wiarygodne niż akta SB, czy PZPR.

Niszczenie warsztatów pracy niewygodnych (stanowiących rzekomo zagrożenie dla UJ) i zacieranie śladów, pamięci o pokrzywdzonych, także w badaniach historyków UJ nad ‚pokrzywdzonymi’ i w dziełach obrazujących rzekomo historię tamtych czasów ( Dzieje UJ, historie instytutów UJ itd. ) m.in.

http://nfapat.wordpress.com/category/sprawa-jozefa-wieczorka/

25 lat minęło

https://blogjw.wordpress.com/2011/12/05/25-lat-minelo/

Kontrola badań

Projekty badań nad historią UJ prowadzone są głównie przez beneficjentów systemu i zatrudnionych na UJ z wykluczeniem ( ze sponsoringu, z dostępu do akt uczelnianych, z patronatu nad badaniami i ich drukiem, z relacji świadków historii) tych którzy przez symbiotyczny układ zostali wykluczeni, (Kilka refleksji akademickiego nonkonformisty na temat “S” UJ w dokumentach i wspomnieniach

https://blogjw.wordpress.com/2010/12/14/kilka-refleksji-akademickiego-nonkonformisty-na-temat-s-uj-w-dokumentach-i-wspomnieniach/

Koncentrowanie się na wybranych, niektórych sprawach osobowych (kto na kogo donosił), z wyłączaniem spraw niewygodnych i niewygodnych (nadal) świadków historii.

Zatem kontrola UJ przez komunistyczną policję polityczną była skuteczna i trwa nadal przez symbiontów kontroli z czasów PRL i beneficjentów tej kontroli w czasach III RP.

Ma to przełożenie na dzisiejszą kondycję Uniwersytetu.

Pod uwagę Rektora i Senatu UJ na początek 26 roku akademickiego po wykluczeniu z patologicznego systemu – https://blogjw.wordpress.com/2012/09/27/pod-uwage-rektora-i-senatu-uj/)

Józef Wieczorek

Komentarzy 7

  1. […] – historyk z komisji Michnika, opozycjonista, współpracował z SB na odcinku niemieckimNa ile kontrola UJ przez komunistyczną policję polityczną była skuteczna « Blog akademicki… o UJ za rektora Mieczysława Karasia, czyli zamiana Uniwersytetu Jagiellońskiego w Instytut […]

  2. […] Na ile kontrola UJ przez komunistyczną policję polityczną była skuteczna Podziel się:TwitterFacebookDodaj do ulubionych:LubięBe the first to like this. […]

  3. […] Na ile kontrola UJ przez komunistyczną policję polityczną była skuteczna […]

  4. […] Na ile kontrola UJ przez komunistyczną policję polityczną była skuteczna […]

  5. […] Na ile kontrola UJ przez komunistyczną policję polityczną była skuteczna […]

  6. […] 116- Na ile kontrola UJ przez komunistyczną policję polityczną była skuteczna […]

  7. […] Na ile kontrola UJ przez komunistyczną policję polityczną była skuteczna […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: