I jak tu budować naukę na takim fundamencie ?

I jak tu budować naukę na takim fundamencie ?

W tym roku w dniach 17-21 września odbędzie się w Wiśle IX Polski Zjazd Filozoficzny, ( http://pzf.polsl.pl/). Zjazd został objęty honorowym patronatem przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego a w Komitecie Honorowym figurują m.in. Prof. dr hab. inż. Jerzy Buzek – Przewodniczący Parlamentu Europejskiego  czy Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego .

Organizatorzy zjazdu z przyjemnością informują, że udział w Zjeździe i organizowanej dyskusji panelowej nt.: „Filozofia, polityka, religia, media” potwierdził prof. dr hab. Zygmunt Bauman., który w roku ubiegłym wygłosił inauguracyjny wykład na otwarcie Europejskiego Kongresu Kultury, a jak podaje strona tego kongresu  ‚w latach 1945–1953 był oficerem w Korpusie Bezpieczeństwa Narodowego.

co budzi konsternację, bo od dawna wiadomo, że ten korpus, w którym służył Z. Bauman to było zbrojne ramię komunistycznej partii – Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego  , który zajmował się likwidacją ‚żołnierzy wyklętych’ , czyli nie bronił bezpieczeństwa narodu, lecz bezpieczeństwa instalatorów systemu komunistycznego naród zniewalających.

Taka filozofia podejścia do znanego w świecie socjologa budzić może zażenowanie, które i mnie ogarnęło tym bardziej, że biogram Z. Baumana umieściłem na stronie Lustra Nauki. Jest tam też kilka biogramów filozofów o życiorysach nader różnorodnych, więc dobrze by było ten problem filozoficznie zaatakować, tym bardziej, że środowisko naukowe jakoś dziwnie go omija. Widać jest to problem nader ważny, ale niewygodny.

Organizatorzy poinformowali, że Zjazd ‚generuje nowe konteksty filozoficznych ujęć dotychczas niedyskutowanych ..’. więc wydawało się całkiem naturalne, aby kontekst poczynań wielu filozofów poddać dyskusji.

Organizatorzy podali także ([12.12.2011 r.] ), żeNa IX Polskim Zjeździe Filozoficznym zostanie zorganizowana dyskusja panelowa nt.: „Filozofia, polityka, religia, media”. Moderatorem dyskusji będzie Jacek Żakowski, znany dziennikarz i publicysta. Dotychczas udział w panelu dyskusyjnym potwierdzili także prof. dr hab. Andrzej Szahaj i dr hab. Magdalena Środa, prof. UW.”

Trochę mi w programie Zjazdu brakowało zarówno kontekstu historycznego, jak i ‚patologicznego’,  co tym bardziej zachęciło mnie do napisania listu do organizatorów Zjazdu aby dali szanse na wygenerowanie dyskusji na tematy dotychczas niedyskutowane :

—– Original Message —–

From:J.Wieczorek

To:Agnieszka.Dorozynska@polsl.pl

Sent: Thursday, January 05, 2012 3:05 PM

Subject: zgłoszenie chęci czynnego udziału w IX Polskim Zjeździe Filozoficznym

Komitet Organizacyjny IX Polskiego Zjazdu Filozoficznego
Prof. Jacek Rąb – Przewodniczący
Prof. Andrzej Kiepas – Z-ca Przewodniczącego
Dr Aleksandra Kuzior – Sekretarz

 

Szanowny Komitecie, 

Pozytywnie odnosząc się do apelu Komitetu:‚ Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do wzięcia czynnego udziału w Zjeździe’ informję, że  

jestem zainteresowany  czynnym udzialem w IX Polskim Zjeździe Filozoficznym, który odbędzie się w dniach 17-21 wrześniu 2012 roku w Hotelu Gołębiewski w Wiśle.

 

Co prawda  nie jestem z wykształcenia filozofem,   ale od wielu lat zajmuje się etyką polskiego środowiska akademickiego – jestem m.in.  autorem książki  Etyka i patologie
polskiego środowiska akademickiego  wyd. Niezależne Forum Akademickie KRAKÓW 2010
dostępnej także w internecie – http://nfaetyka.files.wordpress.com/2010/12/nfa-etyka-i-patologie.pdf  i redaktorem ‚etycznych’ serwisów internetowych  Etyka i patologie polskiego środowiska akademickiego http://nfaetyka.wordpress.com/ MEDIATOR AKADEMICKI KONTRA MOBBING  http://nfamob.wordpress.com/ a także serwisu, cieszącego się szczególnym zainteresowaniem., – LUSTRACJA I WERYFIKACJA NAUKOWCÓW PRLhttp://lustronauki.wordpress.com/

dotyczącego całego środowiska akademickiego, w tym filozoficznego. 

Są  to tematy moim zdaniem niezwykle ważne  dla środowiska akademickiego, jak i całego społeczeństwa, a jakby objęte ostracyzmem  (podobnie jak autorzy te tematy podejmujący). Zważywszy na podkreślanie przez organizatorów Zjazdu ‚nowych kontekstów filozoficznych ujęć dotychczas niedyskutowanych,’  podjęcie tych tematów na Zjeździe w ujęciach dotychczas niedyskutowanych, ale społecznie oczekiwanych,  podniosłoby niewątpliwie rangę i oddziaływanie społeczne Zjazdu. 

Proponuję organizatorom Zjazdu przygotowanie dyskusji panelowych na następujące tematy: 

Etyka i patologie polskiego środowiska akademickiego w oczach filozofów i społeczeństwa polskiego  

Środowisko filozofow polskich wobec lustracji i weryfikacji naukowców  PRL

 Zapewne znalazłoby się przynajmniej kilku panelistów do tych tematów.  Oczywiście sam deklaruję udział jak i ewentualne wsparcie organizatorów Zjazdu w znalezieniu panelistów. Deklaruję oczywiście popularyzację Zjazdu i publikację materiałów panelistów na forum NFA ( www.nfa.pl)   

Z wyrazami szacunku 

Józef Wieczorek

 

Prezes i redaktor Niezależnego Forum Akademickiego

 ♣

Zjazd ma wiele komitetów, które nad tym listem się pochyliły i po ok. 5 tygodniach otrzymałem odpowiedź:

 ♣

—– Original Message —–

From:Aleksandra Kuzior

To:jozef.wieczorek@interia.pl

Sent: Sunday, February 19, 2012 10:15 AM

Subject: Zjazd

Dzień dobry
Na ostatnim spotkaniu Komitety Organizacyjny i Programowy przedyskutowały Pana propozycję i zdecydowały, że proponowana przez Pana tematyka mogłaby być zgłoszona w formie abstraktu do wybranej przez Pana sekcji tematycznej. Oceny abstraktu i kwalifikacji do zaprezentowania referatu na Zjeździe dokonuje przewodniczący danej sekcji. Po każdym wystąpieniu przewidziana jest krótka dyskusja. Zapraszamy do udziału w Zjeździe.
Pozdrawiam serdecznie
Z poważaniem
Aleksandra Kuzior

na co rzecz jasna niezadowolony z decyzji odpowiedziałem:

To:Aleksandra Kuzior

Sent: Monday, February 20, 2012 11:30 AM

Subject: Re: Zjazd 

Szanowna Pani, 

Trudno abym zgłaszał  temat do sekcji tematycznej której nie ma.  Ja postulowałem poszerzenie tematyki Zjazdu o 2 nader ważne panele ( a nie o abstrakt do jakiejś sekcji, której nie ma). Jasno pisałem(5.01.2012) :………

Rozumiem, ze  Komitety: Organizacyjny i Programowy  nie  akceptują mojej propozycji. więc zamiast się ‚bawić w kotka i myszkę’ jasno winno być napisane , że NIE. Ja zresztą się tego spodziewałem, gdyż z samego programu Zjazdu wynikało, że nie nastąpił jakiś zasadniczy przełom w środowisku akademickim w Polsce i nadal niewygodna, choć nader ważna tematyka jest pomijana  w programach Zjazdów, w projektach, w badaniach naukowych, w edukacji wyższej,  czego skutki obserwujemy na codzień.  

Zachęta organizatorów o podejmowanie ‚nowych kontekstów filozoficznych ujęć dotychczas niedyskutowanych,’ niestety wprowadziła mnie  w błąd i jakoś kłóci to się z etyką naukową ( która winna być przedmiotem zgłoszonego panelu) . 

Rozumiem, że nie zanosi się na to aby coś w najbliższej przyszłości się zmieniło.

Jak tu patrzeć w przyszłość ( a nie w przeszłość) zgodnie z częstymi zaleceniami dla społeczeństwa,  skoro patrząc w przyszłość – widzę ciemność. Filozofowie tego widzenia jakoś nie rozjaśniają i chyba nie chcą/nie potrafią rozjaśnić mimo zapotrzebowania społecznego, więc chyba swojej roli społecznej nie spełniają dobrze. To powód do zadumy.

W roli ‚marginesu akademickiego’ w Zjeździe nie wezmę, zresztą na taki udział nie dostałbym środków.

Z poważaniem i ze smutkiem

Józef Wieczorek

 ♣

Nie zanosi się zatem, aby nowy kontekst filozoficzny patologii świata akademickiego i jego kolaboracji z instalatorami systemu komunistycznego w Polsce został przedyskutowany, mimo obecności na Zjeździe tak zasłużonej dla tej instalacji osoby jak Zygmunt Bauman .

Jak udokumentował program :Jan Pospieszalski: Bliżej   interwał 31 – 36,25 min)  Zygmunt Bauman jakoś o tych swoich zasługach nie chce pamiętać, a przecież najwyższy czas aby podjąć ten temat ‚w ujęciach dotychczas niedyskutowanych’.

Czyżby dla obecnych filozofów prawda nie była ciekawa ?

Organizatorzy piszą : ‚ filozofia jest fundamentem, na którym można i należy budować nie tylko zręby nauk humanistycznych, ale także technicznych czy przyrodniczych. ..’

Budować można, a nawet należy, ale jak tu zbudować zręby nauk na niechęci do prawdy ?

Czy taki fundament nie spowoduje ich zapaści ?

Czy ta zapaść nauki w Polsce jaką mamy obecnie nie jest czasem spowodowana jej budową na niewłaściwym fundamencie ?

Komentarze 3

  1. Miałem zamiar wziąć udział w zjeździe. Ale opłata kongresowa ma charakter zaporowy. Wynosi około 500 zł – jeśli mnie pamięć nie myli. Po informacji, że Bauman wystąpi na tej konferencji mogę sobie spokojnie odpuścić taki wyjazd, nawet gdyby jakiś sponsor uiścił tę opłatę za mnie. Wszystko to źle świadczy o organizatorach.
    Józef Misiek

  2. […] Na KUL zaproszono do dyskusji na IV Kongres Kultury Chrześcijańskiej prof. Zygmunta Baumana ‘Czym kierowali się organizatorzy zapraszając na kongres mający w nazwie słowo chrześcijański, osobę o tak kompromitującym życiorysie? Major Bauman, mimo iż obecnie jest przedstawiany jako mistrz słowa i badacz postmodernizmu o fizjonomii brytyjskiego dżentelmena, ma w swoim życiorysie działalność, którą żaden dżentelmen nie powinien się zajmować…. ‘( KUL: Kongres otwarty na piewców komunizmu – Polonia Christiana,1.10.2012). No cóż nie jest to pierwszy kongres na który prof. Zygmunt Bauman (http://lustronauki.wordpress.com/2008/10/17/zygmunt-bauman-socjolog-z-kbw-jako-agent-sejmon-represjonowany-w-1968-r/) jest zapraszany, gdy inni są z debaty wykluczani, lub co najmniej na kongresach niepożądani ( https://blogjw.wordpress.com/2012/03/05/i-jak-tu-budowac-nauke-na-takim-fundamencie/). […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: