Ujęcie mędrców jagiellońskich

Ujęcie mędrców jagiellońskich

‚Sąd okręgowy w Warszawie orzekł, że były szef MSW gen. Czesław Kiszczak dopuścił się zbrodni komunistycznej udziału w związku zbrojnym wprowadzającym stan wojenny i skazał go na karę czterech lat pozbawienia wolności. Wyrok ten został jednak na mocy amnestii zmniejszony o połowę i zawieszony na okres pięciu lat’ ( Onet.pl )

Jednocześnie ‚sąd poinformował o wymierzeniu Słomce kary porządkowej 14 dni pozbawienia wolności za „naruszenie powagi, spokoju i porządku czynności sądowych’.  Tym samym jedna z ofiar tej zbrodni stała się w tym procesie jedynym skazanym na bezwzględne więzienie!

W sprawie wyroku zabrali głos m.in. historycy (Historycy o wyroku w sprawie stanu wojennego ) : Wydaje mi się, że to jest sprawiedliwy wyrok i właśnie takiego oczekiwałem” – tak o wyroku w procesie autorów stanu wojennego mówi historyk Instytutu Pamięci Narodowej, prof. Antoni Dudek.

i politycy ‚ Przecież decyzja tej zbrojnej grupy kosztowała życie wielu Polaków, bardzo wielu kosztowała wolność, zdrowie, a Polskę ogromne straty, których tak naprawdę do dziś dnia żeśmy nie odrobili” – powiedział Kaczyński’.

‚Podkreślił, że skutkiem wprowadzenia stanu wojennego była m.in. „wielka emigracja, upadek nastrojów społecznych, pewna trauma społeczna, która w jakiejś mierze trwa po dziś dzień”. Jednak – jak mówił szef PiS – „ktoś, kto jest odpowiedzialny za coś takiego, dostaje karę, jak za kradzież kury”. (Wyrok w sprawie Kiszczaka? „Kpina” )

Na marginesie wyroków w sprawie stanu wojennego warto przypomnieć , że w III RP, na 600 lecie odnowienia UJ wydano z kieszeni podatnika DZIEJE UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO, sygnowane, redagowane, popularyzowane przez profesorów najstarszej polskiej uczelni ( wzorca dla uczelni pozostałych), w których to dziejach nie zidentyfikowano stanu wojennego, a nawet włączono ten odcinek czasowy do okresu stopniowej liberalizacji (Przełom październikowy w 1956 r, otworzył nowy rozdział w dziejach uczelni, trwający do r. 1989. ..można go nazwać okresem stopniowej liberalizacji’ ).(Lustracja dziejów Uniwersytetu Jagiellońskiego ) 

Okres dokonywania zbrodni komunistycznej to zdaniem mędrców jagiellońskich – stopniowa liberalizacja ?!

Ciekawe ujęcie – nieprawdaż ?

Mimo wszystko sędziowie niektórych sprawców ‚stopniowej liberalizacji’ ( w ujęciu mędrców jagiellońskich) jednak symbolicznie skazali. Zapaść sądownictwa nie osiągnęła jednak takiego dna jakie osiągnęły elity akademickie .

Można tylko zapytać – jakie byłyby wyroki w tym procesie, gdyby sędziowie powoływali się na dzieła mędrców jagiellońskich – ‚profesorów’ najstarszej polskiej uczelni ?

Komentarze 2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: