Inauguracyjna tromtadracja

 

Inauguracyjna tromtadracja

W czasie inauguracyjnego przemówienia na otwarcie 647 roku akademickiego na UJ (UJ zainaugurował 647. rok akademicki onet.pl, PAP ) obecny rektor – Karol Musioł Zapewnił, że władze uniwersytetu będą konsekwentne w dążeniu do podnoszenia poziomu nauczania. Służyć mają temu m.in. anonimowe ankiety studenckie, oceniające jakość prowadzenia zajęć dydaktycznych. – Nasze działania nie będą związane tylko z wyróżnianiem osób najlepiej prowadzących zajęcia w danym roku akademickim, ale będą obejmowały również zwalnianie z pracy tych, którzy zajęcia prowadzą źle – zapowiedział Musioł….

Czy te zapewnienia mogą być wiarygodne ?

Przypomnę, że udowodniłem ponad wszelką wątpliwość, (Jak nawiązać dialog z UJ ? i in.) że zapewnienia Rektora UJ – Karola Musioła nie mają żadnej wartości i rektor nic sobie nie robi z Akademickiego Kodeksu Wartości, który go też obowiązuje. Niby dlaczego teraz ktoś ma wierzyć w zapewnienia rektora ?

Zapewnienia rektora ‚ że władze uniwersytetu będą konsekwentne w dążeniu do podnoszenia poziomu nauczania.’ pozostają w jaskrawej sprzeczności z poczynaniami władz UJ w ujęciu historycznym kontynuowanym (co najmniej) od ubiegłego wieku, aż do dnia dzisiejszego. Podnoszenie poziomu nauczania poprzez usuwanie z uczelni nauczycieli ten poziom podnoszących (do standardów nieosiągalnych dla wielu pobierających pensje profesorskie) jest metodą nieskuteczną, kompromitującą władzę, a takie metody władze nie tylko stosowały w czasach symbiozy PZPR-SB- nomenklaturowe władze uczelni w PRL, ale je kontynuują w III RP,  podtrzymując skutki tej symbiotycznej polityki kadrowej.

Podnoszeniu poziomu wg rektora mają służyć m.in..’ anonimowe ankiety studenckie, oceniające jakość prowadzenia zajęć dydaktycznych. ‚ Rektor pominął w tej metodzie aspekt historyczny i nie podał jakie są/były losy tych nauczycieli akademickich, którzy byli najwyżej oceniani w ankietach studenckich. Nie można wykluczyć, że przy zachowaniu metod wypracowanych w PRL tacy nauczyciele po uzyskaniu ocen wyższych od swoich przełożonych będą musieli się z uczelnią/uczeniem pożegnać ( oskarżenia zmierzające do usunięcia niewygodnych, bo podwyższających poziom nauczania – nieosiągalny dla tych co są u władzy, mogą być dowolne jak uczy doświadczenie – np. o negatywne oddziaływanie na młodzież, o niechęć do pracy ze studentami itd. itp) – bo to się znakomicie sprawdziło w przeszłości aprobowanej przez obecne władze UJ.

Rektor Musioł zapowiedział ‚zwalnianie z pracy tych, którzy zajęcia prowadzą źleale jak do tej pory na UJ zwalniano tych, którzy zajęcia prowadzili (zbyt)dobrze, a tych co prowadzili źle/fikcyjnie, szczególnie profesorów- obdarzano awansami, medalami (m.in. Edukacji Narodowej rzecz jasna), wyróżnieniami, itp. itd.

Kto da wiarę zapewnieniom, że będzie inaczej – jak być powinno – skoro nie ma woli aby rozliczyć się z tym co było, mimo że było jak być nie powinno ? Inauguracyjna tromtadracja rektorska nie ma żadnej wartości, szczególnie wartości akademickiej.

Nie jest to atak na obecnego rektora, w gruncie rzeczy niczym się nie różniącego na minus od dotychczasowych, rzecz w tym, że nie różniącego się na plus i to jest tragedia, bo UJ to wzór dla innych uczelni, ale jak wzór jest negatywny, to niby jak można się spodziewać efektów pozytywnych ?

Dodatkowa lektura:

Jak nawiązać dialog z UJ ?

Mój jubileusz

Dostęp do teczek akademickich, na przykładzie UJ, za panowania rektora Karola Musioła- schyłek pierwszej kadencji

Dostęp do teczek akademickich, na przykładzie UJ, za panowania rektora Karola Musioła- pierwsza kadencja

Sprawa Józefa Wieczorka

Blok: Inna prawda o UJ 

Lustro nauki

i tam cytowane inne teksty uzasadniające wyżej zaprezentowaną opinię. 

Jedna odpowiedź

  1. Jak widać zdolność czytania ze zrozumieniem nie jest cechą beneficjentów systemu, którzy kryjąc się za nickami wykluczają inaczej myślących czując zagrożenie dla swoich zdobyczy. Paranoja beneficjentów i przez nich reprodukowanych jest standardem – wystarczy zapoznać się ze zrozumieniem z podanymi stronami.
    Strach jest tak wielki, że jednego nic nie znaczącego człowieka uznali za destabilizatora polskiego środowiska akademickiego. Widać działania na rzecz kształcenia na poziomie to zagrożenie, destrukcja obecnego systemu akademickiego i trzeba zwierać szeregi aby takich psujów młodzieży ze środowiska eliminować, oczywiście w imię tolerancji i polityki miłości.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: