Polska nauka na peryferiach świata

Polska nauka na peryferiach świata

Dane z raportu „Produktywność naukowa wyższych szkół publicznych w Polsce” powstałego pod patronatem „Rz” (Polska nauka na peryferiach świata, 09-01-2011 ) potwierdzają subiektywną ocenę obserwatorów życia naukowego w Polsce, że co najwyżej ok 20 % polskich naukowców ma jakiś wpływ na naukę światową.

Tytularny system nauki w Polsce sytuuje ją na peryferiach świata, w którym liczą się osiągnięcia naukowe i edukacyjne, a nie ilość uczelni, studentów, dyplomów, tytułów.

My jesteśmy potęgą habilitacyjną i profesorską, ale mizerią naukowa, z czego wniosek, że te stopnie, tytuły niewiele są warte, podobnie jak i dyplomy niższej rangi produkowane u nas na potęgę.

My jesteśmy rekordzistami jeśli chodzi o ilość uczelni, studentów, ale co z tego wynika dla państwa poza pewnych zmniejszeniem bezrobocia wśród dwudziestolatków ? Wielu absolwentów polskich uczelni i tak pójdzie na bezrobocie, tyle że z pewnym opóźnieniem.

Ciągle zasadne jest pytanie – czy wzrost nakładów na naukę w Polsce zwiększy jej osiągnięcia ?

Można sądzić, że w obecnym systemie raczej w małym stopniu (o ile w ogóle), bo inwestowanie w nieproduktywną kadrę wyselekcjonowaną negatywnie w okresie PRL i reprodukowaną na podobnych zasadach w III RP osiągnięć naukowych zasadniczo nie zwiększy.

Wszelkie projekty głębokich reform systemu nauki natrafiają na opór środowiska. Trudno się dziwić, że jest to opór silny skoro ok. 80% populacji akademickiej czuje się zagrożona na swych posadach.

Ale czy znajdzie się w Polsce rząd, który wprowadzi taką politykę naukową, że zamieni te 80% nieproduktywnej kadry akademickiej na kadrę działającą pozytywnie dla rzecz nauki ?

Potencjału intelektualnego Polsce nie brakuje, tylko trzeba mu dać szansę .

Komentarze 2

  1. […] Wszelkie projekty głębokich reform systemu nauki natrafiają na opór środowiska. Trudno się dziwić, że jest to opór silny skoro ok. 80% populacji akademickiej czuje się zagrożona na swych posadach. https://blogjw.wordpress.com/2011/01/10/polska-nauka-na-peryferiach-swiata/ […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: