Heroizm antylustracyjny winien być doceniany ?

Heroizm antylustracyjny winien być doceniany ?

Od kilku lat prof.Iwanek z Uniwersytetu Śląskiego jest postacią znaną i coraz bardziej znaną dzięki procesom wytaczanym na okoliczność lustracji akademickiej. Nie umilkły jeszcze echa procesu przeciwko Markowi Migalskiemu a pod sam koniec roku PAP doniósł o konieczności przepraszania profesora,  o czym zadecydował Sąd Okręgowy w Katowicach .

Przepraszać ma dr Tomasz Pietrzykowski, adiunkt na UŚ, za podanie informacji, że prof. Iwanek w kierowanym przez siebie instytucie zainicjował akcję sprzeciwu wobec lustracji. Informacja ta miała urazić prof. Iwanka i ten pozwał adiunkta o naruszanie dóbr osobistych.

Sąd nie kwestionował twierdzenia adiunkta, że prof. Iwanek był inicjatorem akcji przeciw ustawie lustracyjnej, tylko że akcję prowadził nie w swoim instytucie, lecz na forum Rady Wydziału Nauk Społecznych UŚ.

Instytut Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, którym kieruje Prof. Iwanek jest jednym z instytutów tego Wydziału – jednostki organizacyjnej nadrzędnej w stosunku do instytutu a Prof. Iwanek w Radzie Wydziału reprezentuje swój instytut. Prowadząc akcję na forum Wydziału przecież nie wykluczał jego części składowej – tj. własnego instytutu. Dlaczego informacja o akcji antylustracyjnej ma być zatem nieprawdziwa i obrażająca prof. Iwanka ?

Jest to jednak informacja niewatpliwie nieprecyzyjna i umniejszająca zasługi antylustracyjne prof. Iwanka. Wydział to przecież forum szersze niż instytut. Zasięg oddziaływania akcji – większy wielokrotnie.

Zapewne prof.. Iwanek poczuł się dotknięty umniejszeniem  znaczenia jego akcji, co stanowi pomniejszenie jego dóbr osobistych.

Sąd uznał widocznie to za słuszne – akcja antylustracyjna prof. Iwanka nie została odpowiednio doceniona, bo przecież jego zasługi antylustracyjne są większe. Czy tak ?

Stanowi to przestrogę dla innych : nie umniejszajcie zasług profesorów w heroicznej walce przeciwko lustracji środowiska akademickiego !

Jest godne swoistego podziwu, że przedstawiciele środowiska akademickiego, spędzający niemal całe swoje życie z podręcznymi strusiówkami, z taką odwagą osobistą i determinacją walczą z lustracją środowiska. Swoimi maczugami walą każdego prolustratora, każdego w pobliżu, a nawet w oddali.

Niestety nie wszyscy podziw dla nich wyrażają narażając się na kłopoty także przed organami sprawiedliwości.

Jedna odpowiedź

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: