Polska Akademia (nie)Umiejętności zerwania z PRL

Polska Akademia (nie)Umiejętności

zerwania z PRL

Polska Akademia Umiejętności to instytucja, która w czasach PRL została zlikwidowana, a likwidacja została poprzedzona szykanami, bo PAU nie pasowała do nowego systemu. Inkorporowano ją do Polskiej Akademii Nauk, spod której wydostała się dopiero w r.1990, ale chyba nie do końca. No cóż, skoro trzon reaktywowanej PAU tworzyli krakowscy członkowie PAN , także związani w PRL,  z Biurem Politycznym PZPR, to czy mogło być inaczej ?

Minęło lat 20 i nadal PAU nie może zerwać z PRL ! To wiele mówi.

Instytucja szykanowana w PRL,

zlikwidowana w PRL

i tkwiąca w PRL przez 20 lat po jego upadku.

Rzec można – PRL wiecznie żywy.

Wśród licznych członków PAU bez trudu można znaleźć nie tylko członków i to prominentnych PZPR, ale i tajnych współpracowników SB. Czyżby w Polsce brakowało naukowców, którzy coś osiągnęli w nauce bez trampoliny komunistycznej ?

W dniach 25-26 listopada 2009 r. w gmachu PAU odbędzie się sesja „ku czci” Metropolity Andrzeja Szeptyckiego

Część środowiska naukowego oraz środowiska patriotyczne, niepodległościowe i kresowe przyjęły ten fakt z niedowierzaniem i oburzeniem. Zamierzają protestować. I słusznie, bo nie chodzi tu o sesję naukową, ale o gloryfikację osoby, która w historii zapisała się niechlubnie.

Tylko prawda jest ciekawa – pisał Józef Mackiewicz, a naukowcy mają w swej zawodowej misji prawdę odkrywać i ją upowszechniać. Po to między innymi istnieje Polska Akademia Umiejętności.

Czyżby po latach kłamstwa naukowcy PAU całkiem stracili umiejętności zawodowe  i prawda ich nie ciekawi?

Dla mnie ta sesja nie budzi jednak zdziwienia. W końcu jest organizowana przez instytucję, w której obecni są kolaboranci z systemem komunistycznym.

Sesja ku czci kolaboranta jest jakby naturalna, bo jakby usprawiedliwiała własną, czy akceptowaną kolaborację.

Polskie środowisko naukowe nie chciało i nie chce do tej pory zmierzyć się ze swoją historią, nie chce jej poznać i zaciera niechlubne jej karty.

Bunt antylustracyjny środowiska akademickiego był tego przejawem. Wśród obecnych członków PAU łatwo można znaleźć nazwiska głośnych antylustratorów i Czarna Księga Komunizmu w Nauce i Edukacji nie ma szans na opracowanie

Profesorowie, także członkowie PAU, uczestniczą w wydawaniu książek historycznych, całkowicie zakłamanych i są wśród nich pozycje obowiązkowe do przyswojenia dla tych co chcą być polską elitą !

Więc jeszcze jedno zakłamanie jakby nie miało dla PAU znaczenia. Zakłamywanie historii w ciagu kilku dziesięcioleci dominacji systemu kłamstwa zrobiło swoje.

Całe szczęście, że ma to jednak znaczenie dla środowisk, których umysły nie zostały zniewolone i mają cywilną odwagę wyrażać sprzeciw wobec hipokryzji i nihilizmu ‚elit’ akademickich – beneficjentów systemu zakłamania.

Moje uwagi o PAU nie są gołosłowne. Bez trudu wśród obecnych członków PAU mogę znaleźć kilkunastu (!) profesorów działających na rzecz wykluczenia mnie ze środowiska akademickiego w PRL i prześladujących w III RP.

Kilka baterii armat największego kalibru ziejących ustawicznym ogniem (od 30 niemal lat !) w jedną, nic nie znaczącą osobę ! Fenomen chyba na skalę światową !

I jak nauka może się rozwijać skoro najbardziej prominentni jej przedstawiciele zajmują się – zamiast formowaniem nowych naukowców – niszczeniem tych, których uważają za zagrożenie dla swoich pozycji, dla destabilizacji ustabilizowanego w zakłamaniu i konformizmie środowiska akademickiego.

Tego nie da się zwalić na dyrektywy Moskwy, czy Biura Politycznego. To obecnie jest autonomiczna działalność ‚uczonych’ spędzających swój żywot na ogół z ‚podręcznymi strusiówkami’, ale z lwią odwagą walczących o niezlustrowanie się i o autonomię do braku odpowiedzialności.

Komentarze 2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: