O dialog, czy o dyktat chodzi ?

reformy

O dialog, czy o dyktat chodzi ?

Stała się rzecz straszna – nie ma co. Strategia rozwoju szkolnictwa wyższego ma być przygotowana przez firmę konsultingową, a nie przez rektorów. Rzecz jasna rektorzy uważają siebie za jedyne (?) środowisko akademickie, mimo że interesy rektorów, nie zawsze są zgodne z interesami środowiska (często są sprzeczne) .

Rektorzy domagają się od ministra dialogu, który ma polegać na wprowadzeniu w życie pomysłów rektorów, bo inaczej minister reformy w życie nie wdroży.

Tak się składa, ze obecna minister prowadzi szeroki dialog ze środowiskiem akademickim znacznie wykraczjąc poza gremium rektorskie. Tym samym  zrobiła wyłom w prowadzeniu dialogu społecznego. Skutki tego dialogu nie zawsze są dobre, ale dialog jest prowadzony!

Natomiast to gremium rektorskie nie chce prowadzić dialogu ze środowiskiem akademickim, na co jest wiele dowodów chociażby rejestrowanych w strefie NFA www.nfa.pl

Fundacja Rektorów Polskich (FRP), nie jest reprezentantem całego środowiska akademickiego a tylko grupuje ponad 120 rektorów, gdy natomiast środowisko akademickie to ok. 2 mln społeczność, która ma w swojej reprezentacji np. organizacje studenckie, doktoranckie, związki zawodowe no i liczne towarzystwa, stowarzyszenia czy fundacje . Tych FRP nieraz całkiem ignoruje w przeciwieństwie do ministra.

Co ciekawe np. witryna Fundacji Rektorow Polskich jest znacznie rzadziej odwiedzana od witryny ( a obecnie już całej strefy) Niezależnego Forum Akademickiego , która FRP całkiem ignoruje w dialogu, choć np. zespół szefa FRP czerpie z NFA wiedzę, nie gardząc plagiatami

Szef FRP deprecjonuje firmę konsultingową przygotowującą strategię Zapytajmy, jakie mają doświadczenie w “leczeniu” szkolnictwa wyższego Pytanie zasadne, ale dlaczego nie zapytać dokładnie tak samo rektorów, z których przynajmniej część jakoś doświadczenia w leczeniu nie wykazuje, a w psuciu szkolnictwa wyższego ma nawet wyraźne osiągnięcia !

Rektorzy uważają, że przetarg na opracowanie strategii był ustawiony (dobrze to zbadać) ale należałoby zbadać ustawiane od lat przez rektorów i ich wspólpracowników np. konkursy na obsadzenie etatów akademickich, co jest jednym z przejawów psucia szkolnictwa wyższego

Wyjaśnień w tych sprawach od rektorów jak nie było, tak nie ma. Ustawa rektorska AD 2005 tego jakoś nie zabrania ! Dlaczego o tym prasa nie pisze ?

Dlaczego ma tylko wyjaśniać minister, a rektorzy autonomiczni – nie ? Mogą autonomicznie łamać prawo ? trwonić pieniądze podatnika na nepotów i miernoty i nic sobie z tego nie robić !

Wręcz cyniczna jest argumentacja szefa FRP, który nawiązuje do tworzenia obecnie funkcjonującej ustawy o szkolnictwie wyższym z 2005 r., strategicznie upolitycznionej, z dyktatem wobec środowiska akademickiego, tworzonej przez grupę rektorów z ówczesnym prezydentem Kwaśniewskim i z pełną arogancją wobec przedkładanych przez niezależne gremia propozycji i apeli o radykalne zmiany polityki naukowej. Tymczasem szef FRP tłumaczy Dziennikowi : środowisko akademickie wspólnymi siłami, bez udziału ministerstwa, opracowywało dokument, który kształtuje politykę? W 2003 r. rektorzy wystąpili do Prezydenta RP, by korzystając z prawa do inicjatywy ustawodawczej, zgłosił przygotowany następnie przez środowisko projekt ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym

To jest ustawa rektorska ( prezydencka) zrobiona aby rektorom było dobrze, ale jest to bubel legislacyjny, którego dalsze funkcjonowanie jest szkodliwe dla nauki i szkolnictwa wyższego .

Czemu ci co ten bubel tworzyli żądają dla siebie autorytetu ? Czy to nie tupet ?!

Nie ulega watpliwości, że zmiany proponowane przez ministerstwo są niewystarczające, i coraz bardziej pod presją rektorów, profesorów – okrajane Najwyższy czas aby środowisko akademickie wzięło sprawy w swoje rece i zerwało z dyktatem benficjentów systemu PRL.

Rzecz w tym, że pozostałość akademicka nie ma na to siły, ani ochoty.

Jedna odpowiedź

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: