Czystka polityczna w Krakowie ?

SKOZK

Czystka polityczna w Krakowie ?

Media alarmują ‚ czystka polityczna’ Kaczyńskiego, ‚zamach na Ziejkę’ , O co chodzi ?

Okazuje się, że ogłoszono nowy skład SKOZKu – Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Krakowa, w którym tym razem się nie znaleźli się: m.in. prof. Zoll, Stanisław Handzlik i doc. Andrzej Kurz.

Tymaczesm prof. Andrzej Zoll nie był na posiedzeniu SKOZKu od 14 lat (Dziennik Polski – ROZMOWA. Z prof. RYSZARDEM LEGUTKĄ o SKOZK-u)  ! Usunięcie go ze skladu komitetu uznano za  skandal ! Podobnie zresztą jak legendy Solidarności krakowskiej – Stanisława Handzlika który nie pojawił się na posiedzeniach od 12 lat.

Usuwanie ze składu komitetu członków, którzy na posiedzeniach się nie pojawiają widocznie winno być zakazane konstytucyjnie. Ideałem działalności społecznej winny być takie zebrania/działania, na których nie ma nikogo ! Wtedy uzyskamy też klarowny obraz społeczeństwa obywatelskiego, o które tak walczą usunięci.

Określany mianem wybitnego prawnika prof. Zoll zapewne nie przewidział takiej sytuacji i do Konstytucji takiego zapisu nie zaproponował.

Jak ktoś poszpera w internecie to zapewne znajdzie mnóstwo funkcji, który ten prawnik piastuje (pieści) i nie jest pewne, czy ten ogromny zbiór jest policzalny i czy osoba bez zdolności do multilokacji jest w stanie posiadywać na posiedzeniach tylu organizacji.

Jak był RPO, był jednocześnie podwładnym rektora Ziejki, co było zgodne ( i nie) z konstytucją, mimo że wykluczał się jako rzecznik tych obywateli, którym Ziejka (przełożony), w ramach głoszenia imperatywu poszukiwania prawdy, dostępu do prawdy nie dawał.

Mając do wyboru lojalność wobec ustawy o RPO i wobec przelożonego na uczelni, wybierał tą drugą i dobrze na tym wyszedł.

b.  Rektor Ziejka twierdzi : „nigdy nie uciekałem się do mówienia nieprawdy ‚ Jasne. Rektor identyfikowany jako kontakt operacyjny ma dowody na swoją niewinność i falsz SB w pamiętniku znalezionym w garażu. W Alma Mater (jako opiekun tego pisma) o sobie mógł pisać, ale inni – rektorowi niwygodni – tej możliwości nie mieli, więc ich prawda nie może być ujawniona. !

Przez swoje kadencje rektorskie nie miał zamiaru się spotkać z osobami, które były na jego uczelni oskarżane ( o różne niecne czyny) , też uważały się za niewinne, ale dowodów w postaci pamietników znalezionych w garażu nie mają – bo nie mają garaży, ani nie pisali pamiętników !

Zresztą rektor nawet o takie dowody nie pytał, ani nie chciał się spotkać z takimi, aby prawdę/nieprawdę wyjaśniać/ujawniać !

Rektor był tak był zajęty ‚poszukiwaniem prawdy’, którą zamykał w sejfach ! (metodologia bez zarzutu – nieprawdaż ?) że na jej znalezienie nie miał czasu, a jego podwładny – zarazem RPO- prawnik Zoll argumentował, że nie musi jej ujawniać, bo prawo ( z lat wojny jaruzelsko-polskiej) na to mu zezwala. Nie miał też nic przeciwko graniu teczkami. Widocznie ta nuta przypadała mu do słuchu.

Na temat nieprawd b. rektora i ich propagowania, napisałem już kilka tekstów więc zainteresowani mogą się z tym materiałem zapoznać.
Nie można jednak pominąć przy tej sprawie jednego z odsuniętych od SKOZKu – doc Andrzeja Kurza, który stał się jedną z kości niezgody między prof.Legutką reprezentującym Prezydenta w sprawie SKOZKU a szefem SKOZKu prof. Ziejka.

Prof. Ziejka walczy o stanowisko dla b. weryfikatora dziennikarzy w stanie wojennym, tak jak walczył też o to aby czystki pod batutą SB i PZPR (weryfikacje akademickie lat 80-tych) na jego uczelni nigdy nie ujrzały światła dziennego.

Ale kto by się takimi przemilczanymi czystkami zajmował ?

Appendix:

Franciszek Ziejka, rektor, który ma dowód na niewinność w swoim rękopisie znalezionym w garażu

http://lustronauki.wordpress.com/2008/10/08/franciszek-ziejka-rektor-ktory-ma-dowod-na-niewinnosc-w-swoim-rekopisie-znalezionym-w-garazu/

Dostęp do teczek akademickich, na przykładzie UJ, za panowania rektora Franciszka Ziejki

http://nfapat.wordpress.com/2008/08/21/dostep-do-teczek-akademickich-na-przykladzie-uj-za-panowania-rektora-franciszka-ziejki/

CO SŁYCHAĆ POD DYWANEM ?

http://www.naukowcy.republika.pl/dywan1.html

Tajne teczki UJ, czyli o wyższości ‚prawa’ stanu wojennego nad Konstytucją III RP

http://www.nfa.alfadent.pl/articles.php?id=37

POWRACAJĄCA FALA ZAKŁAMYWANIA HISTORII

http://www.nfa.alfadent.pl/articles.php?id=141

Mój jubileusz -wspomnienia byłego wykładowcy Uuniwersytetu Jagiellońskiego pisane na marginesie whttp://www.naukowcy.republika.pl/jubileusz.html ]\iudenta UJ:

Pasja akademicka z Rzecznikiem Praw Obywatelskich w roli Piłata

http://www.nfa.alfadent.pl/articles.php?id=74

Lustracja dziejów Uniwersytetu Jagiellońskiego

https://blogjw.wordpress.com/2009/03/25/lustracja-dziejow-uniwersytetu-jagiellonskiego/

Andrzej Kurz – docent ‘teatralny’ i partyjny, także na froncie weryfikacji dziennikarzy w stanie wojennym

http://lustronauki.wordpress.com/2009/07/24/andrzej-kurz/

Komentarze 2

 1. Pojedynek profesorów

  W Polsce mamy upały a atmosferę podgrzewają jeszcze profesorowie. Jak tak dalej pójdzie to globalne ocieplenie stanie się faktem.

  W sprawie rzekomej czystki politycznej w składzie Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa 
  ostro wypowiadają się krakowscy profesorowie – prof. F.Ziejka szef SKOZKu i prof. Legutko

  Prof. Ziejka zarzucił prof. Legutce kłamstwo w sprawie ustalania składu, w którym nie znalazło się 12 starych członków. Dodając :”Wygląda na to, że raz jeszcze w tym wypadku sprawdza się zasada, iż wraz z chwilą przejścia z uczelni do polityki ludzie często zapominają o kanonach Akademickiego Kodeksu Etycznego”
   
  Natomiast prof. Legutko na konferencji prasowej w czwartek w Krakowie powiedział:  
  Oświadczenie pana prof. Ziejki jest oświadczeniem kłamliwym. Używam tego słowa w dużym wzburzeniu, z wielką przykrością, a nawet bólem. Mówię to z pełną odpowiedzialnością, że dla mnie pan prof. Ziejka stracił właściwości honorowe.

  No cóż, pojedynku na szable czy pistolety nie należy się spodziewać, tym bardziej że zyjemy w czasach gdy wielu traci właściwości honorowe. Można rzucić rękawice i spotkać się z reakcją- A gdzie druga ?

  http://jwieczorek.salon24.pl/116805,pojedynek-profesorow

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: