Kapitał intelektualny na tle rządowej wizji Polski za 30 lat

wernyhora

Wernyhora

(w ujęciu współczesnym)


Kapitał intelektualny

na tle rządowej wizji Polski za 30 lat

dr Michał Boni, szef Zespołu Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów. przedstawiając Raport „Polska 2030. Wyzwania rozwojowe” powiedział „Nam się jeszcze parę lat temu wydawało, że wielki boom edukacyjny to jest coś, co radykalnie poprawi jakość zasobów ludzkich, będzie budowało potencjał nowego kapitału intelektualnego w Polsce. Tak, ale to jest niewystarczające”

Jasne, kapitału intelektualnego nie poprawia się za pomocą wydawania licznych dyplomów bez wartości. Co z tego, że ponad 50 % populacji pomaturalnej studiuje, skoro te studia intelektu nie za bardzo rozwijają.

Nie da się rozwijać intelektu opierając się na kadrze, której niemała część intelektem nie grzeszy. A jakoś nie widać projektu poprawy kapitału intelektualnego kadry odpowiedzialnej za formowanie intelektu.

Za edukację i to na wyższym, jak i na niższym poziomie odpowiadają beneficjenci nie do końca upadłego PRL i ich klony. Uczący nonkonformizmu, krytycznego myślenia, kreatywności zostali wyrejestrowani z systemu w latach 80-tych, w okresie wielkiej czystki na uczelniach ( i też w okresach wcześniejszych) gdyż stanowili zagrożenie dla bezkrytycznego, konformistycznego, bezmyślnego systemu i jego budowniczych.

Czyżby zespół doradców premiera o tym nie wiedział ? Jakoś nie przygotował opcji  wykorzystania/ powrotu kadr krytycznych, kreatywnych, nonkonformistycznych, które by tych niezbędnych cech dla podwyższenia kapitału intelektualnego nauczyli młodsze pokolenia.

„Czy mamy w Polsce warunki dla kreatywności? – zastanawiał się minister Boni, wymieniając wśród owych warunków akceptację dla talentów i tolerancję, rozumianą jako otwartość i zdolność do kooperacji.

Niestety obecny system bynajmniej talentów nie akceptuje i zespół rządowy nie przedstawia zmian systemowych, aby na taką akceptację w najbliższym czasie była szansa.

Co do tolerancji, to w niektórych dziedzinach ma ona miejsce np. w zatrudnianiu b. TW i aparatczyków PZPR na uczelniach, ale jeśli chodzi o tolerancję do zatrudniania tych co TW czy Tow. być nie chcieli – to jest ona ograniczona.

Byli TW czy Tow póki co wzajemnie się solidarnie wspierają i kapitał swój (choć nie zawsze intelektualny) – pomnażają. System jest temu przyjazny, pozostając nieprzyjazny dla ujawniania prawdy i wykorzystania kapitału intelektualnego krzywdzonych podwójnie – zarówno w PRL, jak i w III RP.

Szef zespołu doradców, zresztą identyfikowany jako TW, jakby problemu nie zauważa. Widać nie ma w tym interesu. Szkoda, że nie widzi interesu Polski zubożonej o niemałą część kapitału intelektualnego. Można by go choć w części odzyskać, ale woli politycznej – brak.

Nie widać więc oznak, aby do 2030 roku w tej materii coś się zmieniło.

Komentarze 4

  1. Zgadzam sie w pelni z komentarzem do oficjalnych wypowiedzi. Wiecej, uwazam, ze sytuacja sie pogarsza i trudno sie dziwic, ze tak dzieje sie w nauce skoro cale nasze zycie spoleczne i polityczne jest zaklamywane w sposob jaki Orwellowi sie nie snilo! W mojej opinii przekroczono propagande sukcesu w PRL. Prosze zauwazyc chocby jeden przyklad: im Premier milej wyraza sie sie o Prezydencie, ladniej sie usmiechya i bardziej Go chwali – tym ostrzejszy i bardziej ordynarny atak jest przypuszczany z boku -przez Niesiolowskiego, Sikorskiego, rzecznika rzadu lub innych krzykaczy. I co, premier o tym nie wie ?!

  2. bzdury gadacie i teorie mieszacie. Nieudacznicy tak umniejszają sukcesy innych. PiSowskie bardzo. A fe.

  3. […] 213 – Kapitał intelektualny na tle rządowej wizji Polski za 30 lat […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: