Trzech Kumpli spod choinki

trzechkumpli

 

Jak przychodzą u nas  Święta Bożego Narodzenia, ci którym się udało ujść przez siepaczami Heroda, czasem mogą znaleźć pod tradycyjną choinką jakiś prezent.

Ja znalazłem ‚Trzech kumpli’,  z uciechą,  bo do książki był dołączony film, który co prawda kilka miesięcy temu już oglądałem,  jak i spora część Polaków, ale na Święta warto sobie sprawy roku minionego jeszcze raz przejrzeć i przemyśleć. Prezent więc mnie ucieszył,  tym bardziej,  że przed 4 laty, niemal w tym samym miejscu,   natknąłem się na ‚prezent’ Heroda.

Wiadomo już , że film zmienił nieco życie publiczne w Polsce. Przed emisją telewizyjną nadredaktor największej polskiej gazety dokonał eksmisji dotychczasowego współpracownika, który tak ochoczo współpracował jako Kumpel (po różnymi postaciami) przez lata z SB, a następnie przez lata walczył z każdym poglądem skłaniającym się ku lustracji tego co kiedyś było i mimo tzw. transformacji wcale nie wybyło.

Życie w tym PRLowskim zaduchu jest nie do zniesienia, bo nawet trąby powietrzne coraz częściej nawiedzające  Polskę, atmosfery nie poprawiają. Ale, film nieco poprawił ! Trochę osób przetarło oczy, przejrzało może na dłużej, niż na chwilę.

Jak w końcu sierpnia pisałem tekst Niewyjaśniona (?) zagadka – dlaczego dr Reszczyński może pracować na UJ, a dr Wieczorek -nie ? Czwarty Kumpel upubliczniony w Filmie jeszcze figurował na stronach internetowych swojej uczelni. Obecnie go nie widać. Może odszedł ? Może.

Trudno składać roszczenie informacyjne w tej sprawie do władz uczelni. Uczelnia Czwartego Kumpla rości sobie co prawda pretensje do bycia świątynią prawdy kultywującą opracowany akademicki kodeks wartości, ale władze mają ten kodeks, jak i wartości w nim zawarte w głębokim poważaniu. Na roszczenie informacyjne jeśli odpowiedzą,   to od rzeczy, bo zwykle nie są w stanie zrozumieć słowa pisanego,  więc i roszczenia nie mogą być skuteczne.

Można jednak w internecie sprawdzić, że na UJ pracują natomiast inni TW, i to nawet w Instytucie Historii, który bada inwigilację UJ ! i wszelkich środowisk akademickich !

Dopóki nikt nie zrobi na ich temat filmu, który zechce wyemitować jakiś ogólnopolski kanał TVP,  to będą sobie pracować co najmniej do emerytury.

Ci, którzy współpracowali z SB nie wpływali bowiem negatywnie na młodzież akademicką ! Takich co by źle wpływali, władze UJ zaraz by się pozbyły nie czekając na emisję filmową – nieprawdaż ?  UJ zobowiązuje !

Zresztą pod batutą Generała i jego sług w mundurach, a nawet – bez, oraz pożytecznych idiotów, których nigdy na uczelniach nie brakowało i nie brakuje –  psujów młodzieży, w pięknych latach PRLu, władze UJ ( i nie tylko UJ) już się pozbyły.

Łezka w oku się kręci jakie to były piękne, autonomiczne czasy ! Nikt wtedy z powodów politycznych z UJ nie był usuwany !!!.  

Dopiero emisja Kumpli i wcześniejsza prasowa ’emisja’ TW podniosły problem politycznej oceny wybitnych uczonych, ale władze UJ sobie z tym problemem nieźle radzą.  Zresztą nie tylko władze UJ.  Grunt to autonomia, którą zapewnił uczelni Generał,  a potem Prezydent, choć nie magister. Tej autonomii, nawet tej do naruszania autonomii, władze uczelni będą bronić do ostatniego – autonomicznego od wartości – profesora. 

Trudno się dziwić, że tak jest jak jest i pożytecznych idiotów ciągle przybywa, skoro bycie nieidiotą w tamtych czasach stanowiło podstawę do oskarżeń o psucie studentów, bo przecież student uformowany przez nieidiotę mógł być nawet – o zgrozo  – lepszy od towarzysza (a czasem i nie-towarzysza) profesora. Do takiego naruszania porządku rzeczy nie można było dopuścić w systemie hierarchicznym gwarantowanym przez Generała,  czy Prezydenta – choć-nie-magistra.

No cóż, trzeba sobie jedynie życzyć, aby w Nowym Roku powstały filmy o kolejnych Kumplach, aby była szansa na znalezienie czegoś oczekiwanego pod choinką pod koniec roku, ale żeby i na uczelnię mógł człowiek zajrzeć bez torsji fizjologicznych.

Czego sobie i wszystkim pozostałym życzy

Józef Wieczorek, ofiara własnego nonkonformizmu,  jak mu objasnił rektor  jaśnie panujący na UJ w okresie jaruzelskim.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: